احتمالا در آینده چاپ سه بعدی با پیشرفت‌های روز افزون باعث ایجاد تغییرات در صنایع مختلف از تولید مواد تا مراقبت‌های بهداشتی خواهد شد و امکان چاپ همه چیز از لوازم الکترونیکی تا تجهیزات پزشکی را فراهم خواهد کرد.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، در حال حاضر چاپ سه بعدی تنها از یک ماده واحد استفاده می‌کند. این در حالی است که چاپ سه بعدی چند ماده‌ای با روش جدید می‌تواند امکان تولید اشیا با استفاده از چندین ماده در فرایند چاپ را ایجاد کند. این روش در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار گرفته و توانسته نوآوری و ایجاد محصولات را به طور بالقوه باز تعریف کند.

این فناوری می‌تواند نیاز به پس از پردازش را به طور قابل توجهی کاهش دهد. از طریق چاپ سه بعدی چند ماده‌ای طرح‌های پیچیده و قابلیت‌های یکپارچه‌ای ایجاد می‌شود که در نهایت به کارهای تکمیلی و فرایندهای رنگ آمیزی نیاز نخواهد داشت. بدین ترتیب فرایند کلی تولید ساده‌تر شده و کارایی نیز افزایش می‌یابد.

به طور کلی چاپ سه بعدی چند ماده‌ای نسبت به روش‌های تولید سنتی انعطاف پذیری بیشتری در طراحی داشته و مزایای زیادی نیز به همراه خواهد داشت. با استفاده از این نوع چاپ قلمرو جدیدی از خلاقیت ایجاد خواهد شد. مهندسان و طراحان می‌توانند اشیایی با اشکال هندسی سفارشی ساخته و برای به دست آوردن خواص و قابلیت‌های منحصر به فرد مواد مختلف را به طور یکپارچه ترکیب کنند. در نهایت نوآوری‌هایی را ایجاد خواهد کرد که پیش از این امکان دستیابی به آنها وجود نداشته است.

این چاپ سه بعدی جدید بسیار مقرون به صرفه است. زیرا هزینه تولید ثابتی را ارائه می‌کند. بنابراین از نظر اقتصادی برای تولید در مقیاس کوچک و بزرگ بسیار مقرون به صرفه خواهد بود. همچنین این نوع چاپ می تواند در آبنده امکان سفارشی سازی رنگ، شکل، طعم، بافت و حتی ترکیبات غذایی را نیز بوجود بیاورد.