محصول شما و تمام بسته‌بندی آن در برابر شرایط سخت و غیرقابل جبران در طی حمل در کانال‌های توزیع قرار دارند. حتی هنگامی که درون جعبه‌هایشان بر روی پالت در انبار مشغول استراحت هستند، کالاهای شما در معرض ریسک آسیب به بسته‌بندی‌هایشان هستند.

 

شما احتمالا از طراحی محصول و بسته‌بندی برای شرایط ویژه حمل یا کاهش آسیب به محصول آگاهی دارید چراکه تنها این روش‌های هوشمند است که می‌تواند از آسیب‌های جدید به محصول‌تان در طی فرآیند حمل جلوگیری کند. اما این خطرات توزیع برای بسته‌بندی و محصول شما دقیقا چیست. آن چیزهایی که شما باید در سفر کالا تا مقصد از آن‌ها مطلع و برای رویارویی با آن‌ها آماده باشید کدامند.

هفت خطر اصلی بسته‌بندی شما را تهدید می‌کند اما برای شناسایی این خطرات بسته‌بندی، باید از این‌که چگونه محصول و بسته‌بندی آن در چرخه تامین و توزیع، دچار فروپاشی و نزول می‌شوند را نیز بدانید.

1- حمل خشن

حمل و نقل خشن هم شامل حمل مکانیکی توسط (بالابر، لیفتراک گیره‌دار، آسانسور پالت و…) و هم حمل دستی کالاهای کوچک و متوسط می‌شود.

2- صدمات و حوادث ناشی از انبارداری

حوادثی که در طی گذاشتن و نگهداری کالا در انبار پیش می‌آید، شامل فروپاشی یا آسیب‌ کالاهای روهم چیده شده ناشی از ارتفاع زیاد کالاها، چیدمان ناپایدار و / یا انسداد زوایا و راهروهایی است که مانور جرثقیل‌ها را با مشکل مواجه می‌کند.

3- چیدمان درون وسیله حمل‌کننده

چیدمان درون وسیله حامل (تریلر کامیون) اغلب به معنای جعبه‌هایی است که تا ارتفاع حدود 7/2 متر بر روی هم چیده شده‌اند با صدها پوند فشار عمودی بر هر سانتی‌متر مربع حتی در ماشین‌های کوچک. تصورش خیلی سخت نیست که تصور کنید که هنگامی که راننده ترمز می‌کند. یا مدام در ترافیک حرکت می‌کند و می‌ایستد یا در هنگامی که پیچ‌های تند می‌زند، چه فشاری بر بسته‌ها وارد می‌شود.

4- تکان‌های ماشین حامل

لرزش‌های کامیون به بسته‌بندی منتقل می‌شود و کالاهای حساس به لرزش در حین حمل (به ویژه به وسیله کامیون) می‌توانند چیزی که به آن «آسیب‌پژواکی» می‌گویند را ایجاد کنند. بدون توجه به پروتکل ASTM D4169 برای جلوگیری از این مشکل، حتی کالاهایی که با دقت بسته‌بندی شده‌اند مانند تیوب‌های کندانسور کولر، می‌توانند دچار لرزش شوند و بشکنند.

5- تکان‌های ناشی از لقی

تکان‌های ناشی از لقی به معنای محتویاتی از میوه تازه گرفته تا بسته‌بندی‌های نامناسب برای محصولات شیشه‌ای، محتویات فلزی، بسته‌های پلاستیکی و درب‌ها، همگی در معرض آسیب‌های در حین حمل قرار می‌گیرند.

6- جابه‌جایی وسیله حامل

آسیب‌های ناشی از جابه‌جایی بارها از یک وسیله به وسیله دیگر می‌تواند باعث از بین رفتن کالا شود. این آسیب‌ها می‌توانند به وسیله لیفتراک‌ها، جرثقیل، کانتینر، جرثقیل قلاب‌‌دار، لیفتراک‌های جانبی و… باشد که مثلا در حال جابه‌جایی کالا از کامیونی به کامیون دیگر، یا از واگن قطار به درون کامیون هستند.

7- شرایط محیطی حرارت و رطوبت

شرایط محیطی حرارت و رطوبت می‌تواند هم بسته‌بندی‌های مناسب و هم نامناسب کالاها و مواداولیه آن‌ها را در یک چرخه طبیعی تامین و توزیع تحت تاثیر قرار دهد همانند زنجیره سرد. همین‌طور کامیون‌های دارای قابلیت کنترل دما که توجه چندانی به حدود تنظیمی درجه حرارت در طول مسیر ندارند نیز باعث آسیب به کالا می‌شوند. نکته کالایی برای طراحی بسته‌بندی‌‌ای که بتواند خطرات چرخه توزیع را از سر بگذارند این است که از ابتدا تا انتهای مسیر یعنی از تولیدکننده مشتری را رصد کند و شرایط دقیق آن را بداند تا بسته و حامل‌های آن را از هر جهت هماهنگ و آماده کرده باشد. این گونه است که در وقت و هزینه صرفه‌جویی خواهید کرد.