دبیرکل کانون انجمن های صنایع غذایی با بیان اینکه محصولات صنایع غذایی ایمن‌ترین مواد غذایی در زمان شیوع ویروس کرونا هستند گفت: با توجه به بالا بودن ذخایر استراتژیک کشور و فراوانی مواد خام و ظرفیت‌های بالای تولید، تقاضای مردم پاسخ داده می‌شود. کاوه زرگران، دبیرکل کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران اظهار کرد: محصولات صنایع غذایی بسته‌بندی شده دارای پروانه از وزارت بهداشت در شرایط حال حاضر امن‌ترین و مطمئن‌ترین منبع برای تامین محصولات غذایی مورد نیاز مردم هستند و صنایع غذایی ایران ظرفیت کافی برای افزایش تولید و تامین مواد غذایی مورد نیاز همه مردم کشور را دارد.

 

 

 

 

دبیرکل کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران با اشاره به خروج کمتر مردم از خانه در پی شیوع ویروس کرونا در کشور اظهار داشت: این روزها مردم ترجیح می‌دهند خریدهای خود را به صورت یکجا از فروشگاه‌های مواد غذایی انجام دهند به طوری که این موضوع تقاضا برای مواد غذایی را بالا برده است و در مقاطعی باعث خالی شدن قفسه‌های فروشگاهی شده است، در حالی که این موضوع می تواند به کندی شبکه توزیع در عکس العمل به تقاضای بالای مردم مرتبط باشد.

وی افزود: صنایع غذایی کشور تولیدات خود را طبق روال گذشته تامین و تولید می‌کنند و با توجه به بالا بودن ذخایر استراتژیک کشور و فراوانی مواد خام و ظرفیت های تولیدی بالای صنایع، افزایش تقاضای مردم به راحتی قابل تامین است و مردم هیچگونه نگرانی از بابت تامین محصولات صنایع غذایی نداشته باشند.

کاوه زرگران تاکید کرد: وجود ظرفیت‌های خالی تولید در صنایع غذایی و پر بودن انبارهای مواد اولیه سبب شده افزایش تقاضای محصولات این صنایع به راحتی از جانب صنایع غذایی ایران قابل تامین باشد و نیازی به ایجاد ظرفیت تولید جدید در این صنعت نیست و اختلال های کوچک در عرضه برخی محصولات جای نگرانی ندارد و به سرعت با تامین از انبار کارخانجات رفع خواهد شد.

محصولات صادراتی در بازار داخلی توزیع می‌شود

دبیرکل کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران با اشاره به بسته شدن مرزهای برخی کشورهای همسایه با ایران و عدم امکان ترانزیت کالا گفت: بسته شدن برخی راه های صادراتی و عدم امکان تردد کامیون‌های حامل محصولات غذایی صادراتی، باعث باقی ماندن بخشی دیگر از تولیدات در بازار داخلی شده و این محصولات نیز در صورت نیاز در بازار داخل عرضه خواهد شد و نگرانی بابت تامین نیاز مردم نداریم.

زرگران یادآور شد: کلیه مواد غذایی در کارخانجات صنایع غذایی در کشور تحت شرایط تضمین کیفیت GMP تولید می شوند و ضوابط بسیار سخت بهداشتی بر فضا و پرسنل تولید اعمال می شود و نظارت های دقیقی در این زمینه وجود دارد.

احتمال وجود ویروس در محصولات غذایی صفر درصد است

وی در ادامه تاکید کرد: در روند تولید محصولات صنایع غذایی فرآیندهایی وجود دارد که عملا امکان وجود هرگونه ویروس و باکتری را به صفر می‌رساند که عملیات پخت در دمای بالای 200 درجه در محصولات آردی مانند انواع کیک و ماکارونی و عملیات پاستوریزاسیون در محصولات مایع چون محصولات لبنی و نوشیدنی های کارخانه ای از جمله این فرآیندها هستند.

دبیرکل کانون انجمن های صنایع غذایی ایران یادآور شد: بسته‌بندی فرآورده‌های غذایی به شیوه‌های مدرن و نوین بدون دخالت دست در کارخانجات انجام می‌شود که عملا امکان ورود هرگونه ویروس به داخل محصول را از میان می‌برد و محصولات صنایع غذایی در سلامت کامل هستند، به همین علت بهتر است مردم از محصولات فله کمتر استفاده کنند.

وی تاکید کرد: در شرایط کنونی کشور با توجه به مخاطرات بهداشتی موجود ایمن ترین مواد خوراکی محصولات صنایع غذایی است که دارای پروانه ساخت هستند محصولاتی مانند شیر و لبنیات پاستوریزه، نوشیدنی‌های پاستوریزه، کنسروجات از محصولاتی هستند که ایمنی غذایی بیشتری نسبت به مواد خواراکی فله دارند.

سطح خارجی بسته بندی مواد غذایی قبل از استفاده شسته شود

زرگران گفت: از آنجا که این محصولات بعد از بسته‌بندی شدن در کارخانه‌ها، در شلف فروشگاه‌های عرضه مواد غذایی قرار می‌گیرند و برای بالا بردن ایمنی غذایی توصیه می‌شود مردم قبل از مصرف اقدامات مراقبتی را رعایت کرده و سطح خارجی محصولاتی مانند کنسروجات را ابتدا شستشو نموده و بعد بازگشایی استفاده نمایند.