هنر بسته بندی: نشریه فارن پالیسی در فهرستی که امسال از یک‌صد ‘متفکر جهانی’ منتشر کرده، نام دو ایرانی‌تبار را هم قرار داده است: آرش درم‌بخش، عضو شورای شهر کوربوآ در فرانسه و موره‌شین الهیاری، هنرمند و کنش‌گر مدنی.

 

 

آقای درم‌بخش و گروهی از شهروندان داوطلب در فرانسه تلاش کردند قانونی در این کشور تصویب شود که بر اساس آن، مواد غذایی که فروشگاه‌ها می‌خواهند دور بریزند ولی هنوز قابل‌استفاده است، برای نیازمندان و بی‌خانمان‌ها توزیع شود یا به غذای حیوانات و کود کشاورزی تبدیل شود.این قانون کمتر از یک سال پیش در فرانسه تصویب شد.

آرش درم‌بخش که هم‌زمان با اعلام فهرست امسال مجله فارن پالیسی به واشنگتن پایتخت آمریکا رفته بود، در این باره با کاخ سفید، تیم انتقال دولت به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا و همین‌طور کنگره ایالات متحده هم رای‌زنی‌هایی کرده است.

این عضو شورای شهر کوربوآ، می‌ گوید: “با توجه به حجم دور ریز مواد غذایی در آمریکا، اگر این طرح در این کشور هم اجرا شود، می‌تواند تاثیر عمده‌ای بگذارد.”

آرش درم‌بخش در این باره به آمارهایی اشاره می‌کند که بر اساس آنها، از هر شش نفر ساکن آمریکا، یک نفر تغذیه مناسب ندارد و در عین حال گزارش می‌شود سالانه ۳۵ میلیون تن مواد غذایی در آمریکا دور ریخته می‌شود.

هنر بسته بندی در هنگام اجرای این طرح در حدود یکسال پیش نیز خبر آن را به عنوان عملی بسیار قابل تقدیر درج کرده بود.