هنر بسته بندی / واحد خبر: گروه بازرگانی FTA در حدود 25 سال است که نمایندگی برندهای معتبر دنیا در صنعت چاپ و پیش ازچاپ وملزومات آن را بر عهده داشته است. تحریم ها تاثیرات خود را در این مجموعه داشته، اما مهدی دره لو مدیر عامل شرکت معتقد است که هنوز حرف های زیادی برای صنعت چاپ و بسته بندی کشور در چنته دارد. گفت و گوی ما را با او درحاشیه نمایشگاه چاپ و بسته بندی تهران می خوانید.

آقای دره لو، FTA  از چه سالی و در چه زمینه هایی فعالیت خود را آغاز کرده است؟

گروه بازرگانی  FTA در حدود 25 سال است که در صنف چاپ و پیش از چاپمشغول فعالیت است. ما  از ابتدای فعالیت، نمایندگی شرکت هایی همچون  Heliograph HOLDING  (HELL.OHIO  DEATWYLER ، LUSCHE ،K.WALTER BAUER  ، SCHEPERS  ) را بر عهده داشتیم و با شرکت هایی همچون نقشینه چاپ تبریز ،مجموعه شیرین عسل (آذرسان) ،پلات ، پرنیان ، ایهاگستر و نگارحک همکاری کردیم. در ادامه اما به خاطر تشدید تحریم ها همکاری با شرکت holding  heliograph خاتمه یافت.

در حال حاضر بر روی چه برندهایی کار می کنید؟

 سعی می کنم به صورت فهرست وار نمایندگی هایی را که در اختیار داریم، نام ببرم:

  • Daetwyler SwissTec: با تیغه های دکتر بلید که حجم  عمده مصرف آن در انحصار شرکت ماست و به صورت انحصاری واختصاصی وتکنیکالی سرویس خود را به مشتریان ارایه می دهیم.
  • 3M : چسب های دو طرف 3M بهترین برند چسب کلیشه دنیا که حجم عمده واردات آن در اختیار شرکت ماست و به همکاران به صورت اختصاصی وتکنیکی خدمات می دهیم.
  • CHESHIRE Anilox : آنیلوکس های سرامیکی چشایر انگلیس با به روزترین تکنولوژی حال حاضر دنیا و سیستم های مکس فلو پلاس که روند شستشو و انتقال مرکب را برای چاپ بهتر و کیفیت بالا میسر می سازد.
  • Tamburini sleeve :  سیلندر های چاپ تامبورینی با مقاومت وطول عمر بالا در بازار اروپا.
  •  HEIMANN : شرکت هایمن  آلمان ارایه دهنده کلیه اقلام مورد نیاز خط های سیلندر سازی حال حاضر دنیا با بهترین کیفیت و مرغوب ترین قیمت.
  • Pelican: گروه صنعتی پلیکان در هند تولیدکننده دستگاههای روتوگراور ، برش ، لمینت حلالی وغیر حلالی ، اکستروژن لمینت و فلکسو که تحت لیسانس شرکت چروتی ایتالیا فعالیت می کند.

لازم به ذکر است بعد از چندی موفق به واردات انواع اقلام ایر شفت ، آدابتور3 به 6 ، فرکشن ساچمه ای، تنکشن کنترل و … به صورت مونتاژ نشده شدیم که برای تسریع در تحویل کالا و سایز مورد نیاز در داخل کشور مونتاژ شده و در اسرع وقت تحویل مشتری  داده می شود.

-همچنین به مدت 15 سال نمایندگی انحصاری شرکت ZECHER  آلمان بودیم که به خاطر وجود مشکلات و ارایه خدمات ضعیف، با آن شرکت قطع همکاری نمودیم.  همچنین کلیشه های BASF  (  (Filent Group به علت تحریم قطع همکاری شد .

باید یادآوری کنم که ما در سال های اخیر به طور جدی وتخصصی در زمینه تیغه های دکتر بلید ، وآنیلوکس های سرامیکی ، انواع چسب های کلیشه ، اسلیو (سیلندر پرینت) اتوماسیون  و … با گذراندن دوره های تخصصی در شرکت های مذکور به دانش خود افزوده ایم که این خدمات جزو خدمات ویژه ما به مشتریان می باشد.

آیا می‌توانید برای آموزش اقدامی انجام دهید؟

بله، همانطور که تا بحال نیز این خدمات را به مشتریانمان ارایه داده ایم، همچنان به طور اختصاصی  در هر بار بازدیدی که از مشتریان انجام می دهیم ،تبادل اطلاعات و ارایه بحث های فنی وحتی کنفرانس یا بازدید کارشناسان خارجی از شرکت های تولیدکننده در زمینه های تخصصی خودمان را نیز ارایه می دهیم .

در بحث تحریم‌ها، آیا خود طرف‌های خارجی برای تجارت با ایران مانع‌تراشی می‌کنند یا اینکه جابه‌جایی پول است که کار را مشکل کرده است؟

در هر دو حالت بوده است، اما باتوجه به وجود شرکت های واسط توانسته ایم در حد امکان کمک حال صنعت چاپ و بسته بندی کشورمان  باشیم.

از میان برندهایی که کار می‌کنید اگر بخواهید یکی را به عنوان شاخص در نظر بگیرید از کدام نام می‌برید؟

اگه حق انتخاب یک مورد را به بنده بدهید ما
     Daetwyler SwissTec را انتخاب می نماییم ،البته که چسب های کلیشه 3M را که ید طولانی در صنف چاپ دارند، نباید از نظر دور نگهداریم.

نمایشگاه امسال را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

 خیلی عالی بود ، مثل همه سال هایی که ما حضورداشتیم.

نکته پایانی را هم بفرمایید.

توصیه می کنم که همکاران دید مثبتی به سیستم‌های جدید آنیلوکس (مکس فلو ، مکس فلو پلاس ) داشته باشند تا هم مصرف مرکب بهینه و هم کیفیت چاپ وزمان شستشو و طول عمر سیلندر بالایی داشته باشند. تقریبا دوران سیستم های لانه زنوبری به سر آماده است. امیدوارم این تکنولوژی جدید در آنیلوکس در کشورمان باعث صرفه جویی اقتصادی و بهتر شدن کیفیت چاپی بشود.

نقش شما چیست؟ چه کمکی در زمینه آگاه‌سازی می‌توانید انجام دهید؟

ما می‌توانیم کنفرانس‌های آنلاین یا جلسات حضوری با مسوولین فنی برندهایی که داریم بگذاریم و صنعتمان را در راستای به روزشدن کمک کنیم.

ممنون از وقتی که گذاشتید.