Carlsberg به تازگی اعلام کرده است که بطری‌های کاغذی محصولاتش به زودی برای آزمایش و نظرسنجی مصرف‌کنندگان در سراسر اروپا در دسترس خواهد بود. هنگامی که این خبر را اعلام کردیم، تعدادی از خوانندگان سوالات قابل تامل و نکاتی را در مورد این موضوع مطرح کردند. با Simon Boas Hoffmeyer، مدیر پایداری در گروه Carlsberg، صحبت و سوالات خواننده‌ها را با ایشان مطرح کردیم.

لطفا برای خوانندگان ما که ممکن است اعلان اولیه را ندیده باشند، پروژه را معرفی کنید و کمی در مورد انگیزه ایجاد آن صحبت کنید؟

گروه کارلزبرگ بزرگترین تولید آزمایشی بطری فیبر جدید خود را اعلان کرده است که در آن بطری فیبر با پایه زیستی (Bio) را برای اولین بار در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌دهیم. این اجرای آزمایشی برای تسریع اهداف بلندپروازانه ما در راستای تبدیل این بطری جدید به یک واقعیت تجاری، حیاتی است و 8 هزار بطری فیبر در هشت بازار اروپای غربی: دانمارک، سوئد، نروژ، فنلاند، بریتانیا، لهستان، آلمان و فرانسه در معرض قضاوت قرار خواهند گرفت.

این بطری فیبر نسل 0/2، یک راه‌حل بسته‌بندی پیشگام برای محصول ماست و از روکش پلیمری PEF گیاهی (≈45٪) و یک پوسته بیرونی فیبر چوب (≈55٪) تشکیل شده است. این مواد طبیعی با هم، بطری را کاملا بر پایه بایو (به استثنای درپوش) و قابل بازیافت (شامل درپوش) می‌کند. طراحی بطری و ترکیب مواد به طور مداوم با پیشرفت تکنولوژی بهبود می‌یابد.

علاوه بر این برای دستیابی به اهداف بلندپروازانه کاهش کربن، ما باید راه‌حل‌های کم کربن را در کل زنجیره ارزش گسترش دهیم و بطری فیبر می‌تواند جایگزین مناسبی برای بطری‌های شیشه‌ای یکبار مصرف کربن فشرده باشد. بطری فیبر آخرین نشان از رویکرد ما و مزایای نوآوری است. ما مفتخریم که به توسعه این نوع بسته‌بندی با شرکای خود ادامه می‌دهیم تا به اهدافمان برای ارایه این راه‌حل در مقیاس بالاتر برسیم.

مزایای این ایده نسبت به جایگزین‌های سنتی از منظر پایداری و عملکرد چیست؟ آیا نقص و ایرادی وجود دارد؟

بطری فیبر یک گزینه اضافه برای مصرف‌کنندگان خواهد بود، نه یک جایگزین. با توجه به قابلیت بازیافت قوطی‌ها و قابلیت استفاده مجدد از بطری‌های شیشه‌ای قابل پر کردن مجدد (RGB) و زیرساخت‌های بازیافت در مقیاس بزرگ که برای این‌ها وجود دارد، بطری فیبر به‌عنوان یک گزینه اضافی مکمل این موارد خواهد بود.

ما به‌طور مداوم همه بسته‌بندی‌هایمان را بررسی می‌کنیم و پایدارتر می‌کنیم در حالی که به توسعه بطری فیبر ادامه می‌دهیم و سایر نوآوری‌های مبتنی بر تکنولوژی بایو را بررسی می‌کنیم که ترکیب بسته‌بندی ما را بهبود می‌بخشد و انتخاب‌های مصرف‌کننده را گسترش می‌دهد.

اشکال فعلی این است که فناوری ساخت بطری فیبر در مقایسه با بسته‌بندی موجود هنوز به اندازه کافی برای معرفی تجاری در مقیاس بزرگ پخته نشده است. با این حال این آزمایش گام مهمی برای تحقق آن است هرچند اجرای چنین ایده رادیکالی راحت نیست.

چگونه می‌توان این محصول را پس از استفاده دور انداخت؟ آیا برای چگونگی دور انداختن محصول نهایی اهداف بلند پروازانه ای دارید؟

برای اجرای آزمایشی، بطری فیبر باید جمع‌آوری شود و سپس به دو ماده فیبر و PEF گیاهی جداسازی شود. PEF یک پلاستیک تک ماده‌ای است که می‌تواند به‌طور کامل در واحدهای مکانیکی موجود بازیافت شود و می‌تواند از سایر پلاستیک‌های موجود در جریان بازیافت متمایز شود. PEF مواد دیگر را به گونه‌ای آلوده نمی‌کند که غیرقابل بازیافت شوند.

لایه PEF داخلی بطری و لایه‌های فیبر چوب بیرونی هر دو بر پایه بایو هستند و در صورتی که در سیستم‌های بازیافت پلاستیک موجود جمع‌آوری نشود، بدنه بطری زیست تخریب پذیر خواهد بود. Avantium همراه با شرکای ما در کنسرسیوم PEFerence، دریافته‌اند که تخریب مواد به کربن و آب در عرض یک سال شروع می‌شود و مانند پلاستیک‌های سنتی مبتنی بر سوخت فسیلی به‌طور مضرری تجمع نمی‌یابد.

اما فقط به این دلیل که بطری می‌تواند دوباره در محیط طبیعی تجزیه شود بدان معنا نیست که نمی‌توان یا نباید از طریق سیستم‌های موجود بازیافت شود. امید ما این است که 8 هزار مصرف‌کننده‌ای که می‌توانند بطری نسل 2.0 را آزمایش کنند، آن را به خانه بیاورند و به‌عنوان شاهدی بر سفر نوآوری که بطری فیبر در پیش دارد، نگه دارند.

قبل از عرضه بطری فیبر در حجم تجاری، ارزیابی بازیافت کامل برای تعیین بهینه‌ترین مسیر بازیافت برای بطری‌ها انجام خواهد شد. یک راه می‌تواند جمع‌آوری بطری‌ها از طریق طرح‌های بازگشت وجه(ودیعه گذاری) و سپس بازیافت مواد از طریق جریان‌های بازیافت کاغذ و مقوا باشد. ما برای شروع کار روی این موضوع هیجان‌زده هستیم زیرا نسل 3.0 به واقعیت تبدیل خواهد شد.

آیا تصوری از تاثیر واقعی این بطری کاغذی بر محیط‌زیست دارید؟ آیا مطالعات LCA  انجام شده است؟

در حین این‌که بطری فیبر را بیشتر توسعه می‌دهیم، هدف ما این است که به سطح ردپای کربن بهترین بسته‌بندی موجود برسیم: بطری شیشه‌ای قابل پر کردن مجدد. ما یک ارزیابی چرخه عمر(Lifecycle Assessment) تایید شده توسط شخص ثالث (گزارش کامل LCA به‌صورت جداگانه در صورت درخواست موجود است) انجام داده‌ایم تا بفهمیم که بطری فیبر از نظر عملکرد محیطی و فرصت‌ها چگونه با هدف ما قابل مقایسه است.

نتایج LCA نشان می‌دهد که بطری فیبر فعلی در حال حاضر بهتر از بطری شیشه‌ای غیرقابل برگشت عمل می‌کند حتی زمانی که بطری فیبر به‌طور مشترک با شرکای ما تولید می‌شود و  مواد مختلف در کارخانه‌ها در مقیاس کوچک تولید و ترکیب می‌شوند. با این حال، تا سال 2025 شریک ما Paboco ظرفیت تولید خود را افزایش خواهد داد و کارخانه  خود را به‌طور کامل به تولید با برق تجدیدپذیر تبدیل خواهد کرد.

این امر باعث تثبیت و قدرت تجدیدپذیری بیشتر فرآیندهای تولید می‌شود و در نتیجه بطری فیبر را کارآمدتر می‌کند و ردپای کربن کمتری ایجاد می‌کند. ردپای کربن مربوطه و نحوه مقایسه آنها با انواع مختلف بطری‌ها و قوطی‌های شیشه‌ای، در زیر مشخص شده است:

2022 LIFECYCLE ASSESSMENT (LCA) RESULTS
PACKAGING TYPETOTAL (kg of CO2e per hl)*INDEX
One-Way Glass Bottle (OWGB)~75100%
Generation 2.0 Fibre Bottle without scaled production (current)~50~67%
Aluminium can~24~32%
Generation 2.0 Fibre Bottle with scaled production & 100% wind power (2025)~22~29%
Refillable Glass Bottle (RGB); refilled & reused 10 times~15~20%
Refillable Glass Bottle (RGB); refilled & reused 15 times~12~16%
Generation 3.0 Fibre Bottle with scaled production & 100% wind power (2025), with inner barrier reduced to 5g (instead of 18g)~11~15%

در حالی که نسل 2.0 در ارزیابی چرخه عمر، عملکرد بهتری نسبت به بطری شیشه‌ای یک‌بار مصرف دارد، کارلزبرگ اهداف بزرگتری برای نسل بعدی 3.0 دارد. چشم‌اندازی که توسط پیش‌بینی‌های فعلی تایید می‌شود، این است که بطری فیبر نسبت به بطری‌های شیشه‌ای یک‌بار مصرف کنونی تا ۸۰ درصد انتشار کربن کمتری داشته باشد.

بنابراین به ازای هر بطری شیشه‌ای یک‌بار مصرف، پنج بطری فیبر می‌تواند با استفاده از همان ردپای کربن تولید شود. در نهایت کارلزبرگ قصد دارد بطری فیبر به همان ردپای کربن کم بطری شیشه‌ای قابل شارژ برسد، که در حال حاضر بهترین بسته‌بندی از نظر جمع‌آوری و استفاده مجدد هستند.

برخی از خوانندگان از این اعلان به‌عنوان سبزشویی(فریب طرفداران محیط‌زیست) یاد کرده‌اند و می‌گویند که این محصول صرفا یک بطری پلاستیکی است که در کاغذ پیچیده شده است. چگونه به این انتقادات پاسخ می‌دهید؟

ما از مواردی در صنایع دیگر آگاه هستیم که در آن یک پلیمر سنتی مبتنی بر سوخت فسیلی در کاغذ پیچیده شده است. با این حال، این موضوع در مورد بطری فیبر صحت ندارد. بطری فیبر ما دارای پوشش داخلی پلیمر گیاهی، پلی‌اتیلن فورانوات (PEF) است که با سیستم‌های بازیافت پلاستیک و کاغذ معمولی سازگار است و در صورت دور ریختن در طبیعت نیز قابل تجزیه است.

لازم است یک مانع بین مایع و پوسته بیرونی کاغذ مانند بطری اضافه شود تا آبجو به همان اندازه تازه و طعم عالی را تا 6 ماه حفظ کند. PEF یک پلیمر جایگزین انقلابی است که نه‌تنها به‌طور کامل از مواد خام تجدیدپذیر ساخته شده است، بلکه می‌تواند دی‌اکسید کربن را بهتر از پلاستیک PET معمولی حفظ کند بنابراین هم محیط‌زیست و هم آبجو ما می‌توانند از راه‌حل PEF بهره ببرند.

ایجاد و ادغام یک لایه پلیمری زیستی در بطری فیبر، که کیفیت آبجو را به همان اندازه خوب یا حتی بهتر از لایه‌های PET مبتنی بر سوخت فسیلی حفظ می‌کند، بزرگترین چالش برای اجرای طرح تولید این بطری بوده است. برای نشان دادن تعهد خود به این ماده نوآورانه، همزمان با اعلام راه‌اندازی آزمایشی بطری فیبر، یک توافق‌نامه با Avantium به‌عنوان تامین‌کننده این ماده امضا کردیم. این بدان معنی است که ما حجم مشخصی از PEF را طی قراردادی از کارخانه به روز و مدرن Avantium که قصد دارد در سال 2024 راه‌اندازی کند، تامین کرده‌ایم.

چشم‌انداز ما ساختن یک بطری آبجو قابل بازیافت، کم کربن و زیستی  است که می‌تواند تجربه نوشیدنی جدید و متفاوتی را به مصرف‌کنندگان ما ارایه دهد. با جدیدترین راه‌حل PEF و طراحی بطری نسل 2.0، ما در سال 2022 گام بزرگی به جلو برداشته‌ایم و به توسعه طراحی نسل 3.0 برای برند Carlsberg ادامه خواهیم داد.

گام‌های بعدی در مسیر رسیدن به نقطه پایانی همکاری کارلزبرگ با Paboco چیست؟

ما همراه شرکای خود در انجمن بطری کاغذی و کنسرسیوم PEFerence، به کار برای بهبود بیشتر ردپای محیطی، عملکرد محصول و مقرون به‌صرفه بودن بطری ادامه خواهیم داد.

با تکیه بر آموخته‌ها و پیشرفت‌های خود در سال 2022، قصد داریم طراحی بطری را به همراه شرکای خود بهینه‌سازی کنیم و پس از آن با ادامه برنامه اجرایی 10ساله تا سال 2030، طرح را به مقیاس وسیع‌تر اجرا کنیم.

به‌طور خاص، Paboco و شرکای ما در انجمن بطری‌های کاغذی در حال بررسی درپوش‌های جایگزین بر پایه فیبر  برای بطری هستند همراه با یک راه‌حل ژنریک اولیه که انتظار می‌رود در سال 2023 ارایه شود. یک بسته‌بندی که شامل ترکیب جدیدی از بطری مابین PEF و فیبر است.