واردات 60 میلیارد  تومان دستگاه بسته بندی به کشور توسط شرکت پگاه انجام شد, بسته بندی, هنر, لبنی, شیر, پلی پروپیلن, پلی استایرن, packaging, art, pp, ps, milk,

 

هنر بسته بندی:  توافق مشارکتی واردات حدود 60 میلیارد تومان دستگاه های جدید فرآوری و بسته بندی محصولات لبنی برای استفاده در شرکت پگاه با یکی از شرکت های خارجی صورت گرفته است.

معاون منابع مالی و سرمایه گذاری شرکت پگاه ایران ضمن بیان این خبر گفت: دستگاه های فرآوری و بسته بندی از یکی از شرکت های اروپایی خریداری، نصب و وارد چرخه تولید می شود که به دلیل سابقه همکاری طولانی صنایع شیر ایران با شرکت های بزرگ سازنده، طبق توافقاتی مقررشد که دستگاه های فرآوری به صورت رایگان وارد کشور و نصب شوند و فروشندگان و سازندگان از فروش پاکت ها و محصولات صنایع شیر ایران سود دریافت کنند.

علی اسدیان افزود: این چهار دستگاه در دو نوع متفاوت، لبنیات را در اندازه های مختلف 150، 250 و 300 سی سی و همچنین 1 لیتری و 5/1 لیتری بسته بندی می کنند.عضو هیات مدیره صنایع شیر ایران در پاسخ به سوال خبرنگار ماهنامه هنر بسته بندی در مورد سهم بسته بندی در میزان افزایش قیمت محصولات لبنی بیان داشت: افزایش 78 درصدی  قیمت شیر خام نسبت به سال قبل و رشد 25 درصدی دستمزد نیروی انسانی تاثیر بسزایی در بالابردن قیمت انواع لبنیات داشته اما  قیمت ظروف پلی پروپیلن و پلی استایرن بیش از 150 تا 170 درصد افزایش نشان می دهد.

وی در ادامه گفت: وجود وضعیت فعلی و شرایط سال قبل باعث کاهش مصرف لبنیات در کشور شد به طوری که زحمات 20 ساله سازمان های دولتی و پگاه را برای تحقق افزایش مصرف لبنیات تحت تاثیر قرار داد. اما درچند ماهه گذشته با تصمیم گیری منطقی مسوولان برای نهاده های دامی مشکل در تولید شیر خام تا حدودی برطرف شده که امیدواریم تصمیم گیری های جدید در توزیع نهاده های دامی و نرخ شیر خام باعث به هم خوردن تعادل در تولید و مصرف نشود.

اسدیان افزود: بررسی ها نشان می دهد سال گذشته سرانه مصرف شیر و محصولات لبنی 16 درصد کاهش داشته که این میزان کاهش در بلند مدت موجب ایجاد بیماریهایی مانند پوکی استخوان خواهد شد.وی همچنین از تولید محصول جدید پرمصرف پگاه در هر ماه خبر داد و گفت: در پگاه مواد افزودنی خاصی مصرف نمی شود و فقط برخی مواد اولیه استفاده می شود که با افزایش قیمت آن ها نیز افزایش یافت.

 اسدیان با اشاره به بزرگ‌ترین مشکل تولید فرآورده‌های لبنی کشور ادامه داد: عدم آمادگی بانک‌ها در تامین نقدینگی یکی از مشکلات بزرگ صنایع بوده که شرکت صنایع شیر ایران که تامین‌کننده 25 درصد از فرآورده‌های لبنی در کشور بوده، از این قایده مستثنی نیست.وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که بسته بندی تا چه میزان در صادرات تاثیر گذاشته، اظهار داشت: بسته بندی رابطه مستقیمی در رقابت با رقبای خارجی دارد زیرا همزمان با فناوری های روز دنیا پیشرفت کرده  است .

مهدی علی پور اضافه کرد: هزینه بسته بندی در سال گذشته افزایش داشته ولی مشکلی برای تامین آن نداشته ایم و دولت با اختصاص ارز مبادله ای و قرار دادن در گروه 9 اولویت ارزی ، بازار را کنترل کرده است.