هنر بسته بندی: فرابنفش (UV) جای پای خود را به خوبی در بازار چاپ و بسته‌بندی باز کرده است. در سال 2013، بازار به حجم 60هزار تن متریک مرکب به علاوه 82هزار تن متریک  انواع روکش رسید. با این وجود این میزان تنها بخشی از 2/3 میلیون تن متریک مصرف‌شده در این سال بوده است.

 

بازار چاپ و بسته‌بندی, چاپ جوهرافشان UV, بازار محصولات چاپی جوهرافشان UV, روکش‌دهی, لمیناسیون, فینیشینگ, فیلم چاپ شده, چاپ درب‌های مواد لبنی, سیستم‌های LED, هدهای با رزولوشن بالا, فیلم چاپ شده,

چاپ جوهرافشان UV، که دارای سریع‌ترین رشد در این بخش بوده است، در سال‌های اخیر روند صعودی خوبی داشته به‌طوری که بازار محصولات چاپی جوهرافشان UV از 9/3میلیارد دلار 2008 به 7/6میلیارد در سال 2012 رسید و پیش‌بینی‌ها حاکی از رقم ثابت 9/15میلیارد در سال 2018(با حذف نوسانات تورمی و تبادلات ارزی) خواهد بود.

 مزایا

UV در اصل در بخش ارتباطات دیداری بیشترین کاربرد را داشته است چراکه چاپ سفید و مقاوم در برابر نور را که مناسب فضاهای بیرونی است را ایجاد می‌کند.این چاپ بادوام است و به همین خاطر نیاز به انجام فرآیندهای محافظتی بیشتر همچون روکش‌دهی و لمیناسیون را از بین می‌برد و به همین خاطر هزینه‌های کلی محصول نهایی را کاهش می‌دهد در مقابل چاپ جوهرافشان پایه حلال سایر کاربردهایی که از جوهرافشان UV استفاده می‌کنند نیز به سرعت در حال گسترش هستند.

بزرگترین مزیت UV، اجرای سریع آن است که به فرآیندهای فینیشینگ این امکان را می‌دهد در کوتاه‌ترین زمان انجام شوند. عمل‌آوری با طول عمر زیاد و  انعطاف‌پذیری بالا، مزایای زیست‌محیطی، اقتصادی و فنی زیادی را در بسیاری از کاربردها به ارمغان آورده است.

چنانچه سیستم‌های مهاجرت کم‌مرکب به درستی مورد استفاده قرار گیرند، تمام محتویات مرکب بر روی فیلم چاپ شده باقی می‌ماند که آن برای کاربردهایی همچون غذایی و تنباکو، جایی که مهاجرت مرکب موضوعی حساس است، مناسب می‌سازد. به عنوان مثال SunJet برای مهاجرت کم مرکب برای به‌کارگیری در ماشین‌های وب نازک (Durst Tau) در چاپ درب‌های مواد لبنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مرکب نمی‌تواند به درون سطح پس از عملیات عمل‌آوری UV نفوذ کند به همین خاطر اثری از پشت‌زنی به چشم نمی‌خورد.

در مجموع، جوهرافشان UV نتیجه واضح‌تری را نسبت به چاپ پایه آب یا حلال به ما می‌دهد چراکه مرکب قبل از اینکه شانسی برای انتشار داشته باشد بلافاصله ثابت می‌شود، هر چند ضروری است تا سطح برای چسبندگی خیس باشد، به همین خاطر داشتن تعادل در این زمینه نکته‌ای بسیار مهم برای داشتن کیفیت خوب است.

چاپ جوهرافشان UV همچنین مزیت زیست‌محیطی خوبی به خاطر حذف محتویات فرار ارگانیک که در مرکب‌های پایه حلال موجود هستند دارد. این موضوع در اروپا و آمریکای شمالی، جایی که فشار زیادی برای کاهش اثرات مخرب بر محیط‌زیست وجود دارد، بسیار پراهمیت است. ساخت و اجرایی عملیات UV به نسبت ساده است، به خصوص در سیستم‌های LED و به همین خاطر از تجهیزات فشرده‌ای نیز استفاده می‌شود.

آینده چگونه است؟

فناوری به کار گرفته شده در چاپ جوهرافشان UV، به سرعت در حال رشد است از هدهای چاپی گرفته تا مرکب و تجهیزات. هدهای با رزولوشن بالاتر با قطرات کوچک‌تر مرکب و اطمینان بیشتر، به طرزی موثر در بالا بردن کیفیت موثر هستند. ضخامت فیلم چاپ شده 7 تا 10 میکرون بر رنگ است و روش‌های کاهش این فیلم مرکب برای بهبود کیفیت در حال ارتقا هستند. روش‌هایی همچون Solvent ink/hybrid UV از شرکت Fujifilm Speeiality Ink Systems. در سال 2018 حجم چاپ جوهرافشان UV بر طبق پیش‌بینی‌ها نسبت به 2008 حدود 535 درصد رشد خواهد داشت، همینطور در بخش ارزش مادی. این به معنای کاهش هزینه واحد تمامی چاپ‌های جوهرافشان UV خواهد بود. میانگین پایین‌تر ارزش واحدی بیانگر دو عامل مهم خواهد بود. کاهش هزینه‌ها در کنار تجهیزات با راندمان بالاتر.

منبع: موسسه تحقیقاتی Smithers Pira