مهر: کارشناس صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان گفت: این سازمان برای معرفی و فروش بیشتر زیورآلات ترکمن، بسته بندی های خاصی طراحی شده است.

 

بی بی رابعه مامی افزود: تاکنون فروش صنایع دستی بسته بندی نداشت ولی هم اکنون در حالی که برای فروش زیورآلات ترکمن بسته بندی های خاصی اکنون تعریف شده و هدف از بسته بندی زیورآلات ترکمن آشنایی بیشتر خریداران با این محصول کهن و و تشویق و ترغیب آنها برای معرفی آن به دیگر افراد جهت خرید این محصول است.

وی ادامه داد: بر روی جلد بسته بندی های این محصول، المان هایی از خود زیورآلات ترکمن طراحی شده و همچنین توضیحاتی در خصوص تاریخچه این رشته و هنرمند آن داده شده است.

وی تصریح کرد: طرح اولیه بسته بندی زیورآلات ترکمن پیاده شده تا در سال آینده به صورت تولید انبوه ساخته شده و در اختیار فروشگاه ها مربوطه قرار گیرد تا فروشندگان محصولات خود را در قالب این بسته بندی ها به مشتریان ارایه دهند.

مامی اظهار داشت: این محصولات در طول سال در نمایشگاه های استان و جشنواره های مختلف مثل جشنواره اقوام برای معرفی و خرید گردشگران و هم استانی ها در غرفه های صنایع دستی به نمایش گذارده می شود.

وی با بیان اینکه رشته ساخت زیور آلات ترکمن در حال منسوخ شدن بود، افزود: با برگزاری کلاس های آموزشی در آموزشگاه های صنایع دستی تلاش بر احیای این رشته شده که تا حدودی نیز سازمان میراث فرهنگی موفق بوده است.

کارشناس صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان در خاتمه یادآور شد: در سال های اخیر رشته های صنایع دستی استاندارد سازی می شوند به این صورت که “مهر استاندارد” بر این رشته می خورد که یکی از این رشته ها که استاندارد سازی شده زیورآلات ترکمن است.