هنر بسته‌بندی: ماشین‌سازان و تولید‌کنندگان به ویژه صنعتگران قدیمی از اقشار خاص و دلسوز جامعه محسوب می‌شوند که با وجود تمامی مشکلات و کم و کاستی‌ها با توان و قدرت به تولید ادامه می‌دهند و چرخه اقتصادی مملکت را در هر شرایطی می‌چرخانند. برادران پیروز ترابی نیز جز آن دسته از صنعتگرانی هستند که با بیش از 30 سال سابقه ساخت انواع دستگاه‌های بسته‌بندی بخشی از تولید کشور را برعهده گرفته‌اند و دلسوزانه به فعالیت مشغول هستند. گفت‌وگوی خبرنگار ماهنامه با علیرضا ترابی مدیرعامل این شرکت را می‌خوانید:

 در شرایط کنونی وضعیت شرکت را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

با توجه به شرایط و دگرگونی‌های اقتصادی و ارتقای سطح رقابتی، فعالیت‌های شرکت ما محتاطانه، جهت‌دار و دقیق‌تر شده است.

 آیا این موضوع در میزان تولید شما اثرگذار بوده است؟

میزان تولید در حدود 30 درصد کاهش داشته که منجر به ریزش منابع انسانی شده است. به نظر ما دلیل اصلی این مهم، نوسانات قیمت مواد اولیه بوده است.

  با این شرایط آیا محصول جدیدی را به تولیدات خود اضافه کرده‌اید؟

بله، دستگاه جدید بسته‌بندی هوشمند.

 از ویژگی‌های این دستگاه بگویید.

این دستگاه با بهره‌گیری از دانش کنترلر‌هایPLC قادر است با دقت و سرعت بالاتری نسبت به سایر ماشین‌آلات کار کند این در حالی است که کار کردن با این دستگاه‌ها بسیار راحت بوده و ضایعات خروجی آن نیز کاهش چشمگیری دارد.

 به عنوان یک تولیدکننده چه شرایطی را برای موفقیت در تولید الزامی می‌دانید؟

مهمترین نکات در ساختار تولید در هر سازمان به عوامل تعیین‌کننده‌ای مانند استفاده از نیروهای متخصص، ارتقای سطح دانشی و فنی سازمان، تبلیغات گسترده، حمایت واقعی دولت و سازمان‌ها، استفاده از ابزارهای ارتباطی و شرکت در سمینارها و نمایشگاه‌ها بستگی دارد.

 مهمترین مشکل شما برای تولید چیست؟

مهمترین مشکل ما در تولید، نوسان قیمت کالاها بوده است به صورتی که در برخی از قراردادها به دلیل افزایش ناگهانی قیمت‌ها خسارت‌های زیادی وارد شده است.

 آیا مشکلات شرکت به مسوولان مربوطه ارجاع شده است؟

خیر. ما با هیچ سازمانی مشکلاتمان را درمیان نگذاشته‌ایم.

 چه انتظاری از مسوولان دارید؟

من به‌عنوان یک تولیدکننده در ایران انتظار دارم مسوولان کشور بخش عمده فعالیت‌های خود را روی تولید متمرکز کنند. رشد و پیشرفت هر کشور به افزایش تولید ناخالص ملی آن وابسته است که اثبات این گفته با بررسی تغییر ساختار کشورهای توسعه یافته کاملا مشهود است.

 برای سال کاری آینده چه برنامه‌ای دارید؟

ما در راستای توسعه سازمانی خود و رسیدن به خودکفایی کشور عزیزمان، عمده فعالیت‌های خود را در ساخت ماشین‌آلات مکانیزه با کنترل‌های دقیق صنعتی برای خطوط تولید صنایع غذایی کشور گذاشته‌ایم. همچنین معتقدیم تولید خوب نیاز به ماشین‌آلات مناسب دارد و مهمترین فعالیت روزانه شرکت را براساس رضایت‌مندی مشتریان پایه‌ریزی می‌کنیم.

 رسانه‌ها در رونق فعالیت شرکت‌ها چه نقشی دارند؟

رسانه، صدای تولیدکننده است که مهمترین نقش را در اطلاع‌رسانی می‌تواند داشته باشد. رسانه‌ها با فعالیت‌های جهت‌دار خود می‌توانند یک شرکت را معرفی، معروف و یا حتی تبدیل به یک برند کنند.