هنر بسته بندی : صنعت بسته‌بندي، كاغذ و چاپ در ايران با داشتن امكانات مناسب ودانش مطابق با فناوري روز دنيا هنوز نتوانسته اعتمادكافي جامعه جهاني را در رابطه با دقت، توانايي و به خصوص مشتري مداري كسب كند زيرا كه مشتري مداري عامل كليدي و محوري در تقويت توليدات به شمار مي‌رود.

ميزان اعتماد مشتريان به يك برند، تمايل و وفاداري آنها نسبت به برندهاي رقيب مي‌طلبد تا توليد كنندگان ايراني نسبت به شركاي تجاري خود احساس مسووليت بيشتري داشته باشند.

 مقدمه بالا سخنان علي ظريف ابن كاظم مدير عامل شركت تيغ گستر پارسيان بود كه متن كامل گفت وگوي با وي را در زير مي‌خوانيد:

ارزيابي شما از فعاليت شركت در يكسال گذشته چيست؟

بررسي برخي از شرايط و نوسانات سال گذشته مي‌تواند به ارزيابي و نتيجه‌گيري صحيح و بهتر منجرشود زيرا سال گذشته سال ركودهاي بزرگ و موفقيت‌هاي چشمگير در عرصه توليد بود.از مهم ترين نوسانات سال91 كه تمامي توليدات را متاثر كرد مي‌توان به نوسانات ارزي اشاره داشت.اين امر باعث نبود ثبات در سرمايه‌گذاري، اطمينان نداشتن از فروش سودآور، كم شدن واردات مواد اوليه موردنياز، نوسانات شديد قيمت‌هاي داخلي، پايين آمدن قدرت خريد مشتريان و… شد كه وضعيت فوق نقش مديران مجموعه و نحوه‌ي مديريت بحران آن‌ها را بيشتر نمايان مي كرد. تیغ گستر در سال گذشته با شناخت شرايط متغير و مديريت بحران توانست ميزان توليد وفروش را تا 70 درصد افزايش دهد . همچنين با توجه به نظرسنجي از مشتريان و شركاي تجاري شاهد رشد 85 درصدي سطح رضايت‌مندي آن‌ها از محصولات‌مان بوديم، بنابراين در شركت‌هاي موفق قابليت انعطاف پذيري ، هماهنگي با شرايط روز و ايجاد تغييرات سريع براي اهداف كوتاه مدت به عنوان اصول موفقيت و پيشرفت محسوب مي‌شود. در شرايطي كه نمي‌توان در بهبود يا تغيير وضعيت اثرگذار باشيم بهتر است مسيري را انتخاب كنيم كه از همان شرايط نامساعد براي پيشرفت استفاده کنیم و با تكيه بر خودباوري به خود كفايي برسيم. شركت ما نيز تلاش كرد تا خدماتي جديد و نو در سال 91 ارايه كند كه يكي از آنها تيزكردن و رفع نقص تيغه‌هاي متقاضيان با حمل رايگان بود.

آيا امسال قصدداريد محصول جديدي را به توليدات خود اضافه كنيد؟

اين شركت تا كنون بيش از 1000 نوع محصول مختلف را طراحي، توليد و به مشتريان عرضه كرده است .علاوه براين، با همكاري و حمايت تمامي كاركنان اين مجموعه، از ابتداي فعاليت هيچ گونه محدوديتي در رفع نيازهاي شركاي تجاري خود نداشته و توليدات عمده اين شركت متناسب با نياز مشتريان به صورت سفارشي تامين مي‌شود. با توجه به كسب موفقيت در پروسه توليد تيغه‌هاي صنايع چاپ و بسته‌بندي، صنايع غذايي و پزشكي كه از سال گذشته آغاز شد ، بابرنامه‌ريزي صورت گرفته درصدد همكاري و پوشش بيشتر نيازهاي مشتريان دراين صنعت هستيم.همچنين يكي از مواردي كه موجب افتخار اين مجموعه شده توليد بسياري از تيغه‌هاي وارداتي دراين شرکت است كه عامل بازدارنده خروج ارز شده و قادر است ضمن خودكفايي، اكثر نيازهاي مشتريان را به خوبي پاسخ دهد.

به عنوان يك توليد كننده چه ضوابط و شرايطي براي موفقيت در توليد الزامي است؟

موفقيت در توليد براي رسيدن به كيفيت مطلوب و مورد رضايت مشتري از مهم ترين اهداف ما به‌شمار مي‌رود. در اين‌راستا متغيرهاي بسيارزيادي وجود دارند كه هر كدام از آنها تاثير مشخصي برروي مسير مي‌گذارد.يكي از روش‌هاي بسيار كارآمد تبديل اثر فيزيكي كاركنان واحد توليد به عوامل بهينه ساز روش‌هاي توليد است. به عبارت ديگر در واحد توليد يك به يك افراد به بهينه سازي وظايف خود اهميت مي‌دهند حال اين سوال مطرح مي‌شود كه چگونه مي‌توان اين فرايند را نهادينه كرد؟ واضح است كه با آموزش هفتگي كاركنان توليد وآشنايي آن‌ها با روش‌هاي روز دنيا و استفاده از ماشين آلات پيشرفته و كاملا اتوماتيك قادر به انجام اين كار هستيم، به‌طوري كه پرسنل توليد بيش از پيش موظف به نظارت بر توليد ماشين آلات اتوماتيك شده كه با پايين آمدن درصد خطا  در تمام پروسه توليد بهره‌وري افزايش مي‌يابد .همچنين براي ايجاد رغبت وانگيزش بايد مدل‌هاي مختلف مديريتي را درك كرده و مورد استفاده قرار داد .با به كارگيري تجربيات كاركنان با سابقه مجموعه و مستند سازي روش‌هاي انجام شده و تحليل يك به يك آنها مي‌توان به روش‌هاي بهينه‌تر در زمينه توليد دست يافت.

آيامشكلات شركت به مسوولان مربوطه در بخش‌هاي تصميم‌گيرنده كشور ارجاع داده شده است ؟ چه اقداماتي صورت گرفته است؟

از آن‌جايي كه شركت از ابتدا برپايه خودباوري شروع به فعاليت كرد ابتدا ترجيح مي دهيم با استفاده از استراتژي‌هاي مديريتي و كمك همكاران در رفع مسايل مختلف تلاش كنيم. در برخي مواقع رفع مشكلات با اين روش كمتر از ارجاع آنها به مسوولان زمان‌بر بوده و اصول مديريت بحران اين اجازه را به ما مي‌دهد به جاي اعتراض و خرده‌گيري ، به راهي نو براي بهبود اوضاع فكر كنيم و با پشتكاري خستگي‌ناپذير به دنبال عملي كردن ايده‌هاي نو باشيم البته با كوتاه‌تر شدن مسير ارتباطي مسوولان و توليدكنندگان كمك ويژه‌اي به توليد داخلي مي‌شود واز همه مهم تر تحولي چشمگير در خودكفايي ملي، اشتغال زايي ، افزايش ميزان صادرات و پشتوانه‌اي براي ابداعات و نوآوري روي مي‌دهد.

چه انتظاري از مسوولان مربوطه داريد؟

به جاي انتظار از مسوولان پيشنهاداتي براي آنها داريم كه به صورت تيتروار به برخي اشاره مي‌كنيم.نخست ، برنامه‌ريزي براي تامين مواد اوليه مورد نياز واحدهاي توليدي در داخل كشور و يا سهولت در واردات مواد اوليه با در نظر گرفتن محدوديت‌ها. دوم،حمايت‌هاي مالي از توليد محصولاتي كه ايران را به خودكفايي بيشتر نزديك مي‌كند به طور مثال سهولت در اعطاي وام‌هايي با سود زير 5درصدو با تنفس حداقل 4 ساله. سوم،تخفيفات مالياتي براي توليدكنندگان نوپا و نوآوران در توليد.چهارم،ايجاد شرايط مناسب‌تر براي بيمه‌هاي سرمايه‌گذاري در بخش‌هاي توليدي با مطالعه و در نظر گرفتن سودآوري آنها.

صحبت پاياني خود را بفرماييد.

تمامي ملت هایی كه امروز به جمع كشورهاي صنعتي و پيشرفته جهان پيوسته‌اند مسير خود را زماني آغاز كردند كه به اين باور رسيدند چاره‌اي جز تلاش براي پيشرفت و قدرتمند شدن در عرصه اقتصاد جهاني ندارند . عزم ملي در تمامي سطوح جامعه اعم از دولتمردان، نخبگان، بخش خصوصي و مردم، پيش شرط دستيابي به نتيجه است و حركت‌هاي كوچك اما عميق و مستمر، به ويژه در ميان نخبگان جامعه گامي در راه رسيدن به اين عزم ملي است.