بسته بندی, هنر, پسته, تعرفه, بسته بندی پسته, packaging, pistachio, art,

 

ایرنا: رييس انجمن پسته از مسوولان خواست تا در مذاكره با كشورهاي وارد كننده پسته ايران، رايزني هاي لازم را در حذف تعرفه پسته بسته بندي از سوي آنها انجام دهند تا اين محصول بدون هيچ مشكلي به بازارهاي جهاني عرضه شود.

محسن جلال پور ايران را نخستين صادر كننده پسته جهان دانست و افزود: در زمان حاضر پسته ايراني به دليل بالا بودن تعرفه صادراتي به صورت فله اي به كشورهاي اروپايي صادر مي شود.
وي اظهاركرد: ايجاد شرايط مساعد براي بازار رساني پسته بسته بندي و رقابت ايران در صادرات اين محصول با ساير كشورهاي عرضه كننده تنها از سوي مسئولان ذيربط امكان پذير است و اين اقدام از سوي بازرگانان بخش خصوصي ممكن نخواهد بود.
اين فعال بخش خصوصي تصريح كرد: هم اكنون مغز پسته ايراني به صورت بسته بندي صادر مي شود كه داراي ارزش افزوده بالايي است و تاكنون نيز مشكلي از لحاظ تعرفه صادراتي نداشته است.
جلال پور ادامه داد: براي صادرات پسته بسته بندي باید رايزني جدي در محافل سياسي صورت گيرد و با برقراري ارتباط مسئولان وزارت امور خارجه و مسئولان كشوري ايران با كشورهاي خريدار، تعرفه صادراتي پسته بسته بندي ايراني حذف شود.
به گفته وي، هم اكنون پسته بسته بندي ايران از سوي كشورهاي اروپايي با ۱۷ درصد تعرفه گمركي وارد مي شود كه در صورت پرداخت اين ميزان تعرفه گمركي به طور قطع نمي توانيم پسته ايراني را به فروش برسانيم و با ساير كشورها رقابت داشته باشيم.
جلال پور اظهاركرد: سال گذشته ۱۸۰ هزارتن پسته در كشور توليد شد كه بيش از ۱۰۳ هزارتن آن به ارزش يك ميليارد و ۱۰۰ ميليون دلار صادر شده است.