مهر: شهرستان بشرویه با تولید سالانه بیش از ۵ هزار تن پسته در زمینه فرآوری و بسته‌بندی مشکلات زیادی دارد که نیازمند توجه مسوولان است.شهرستان بشرویه با دارا بودن ۷ هزار و ۲۶۰ هکتار سطح زیر کشت محصول پسته و تولید ۵ هزار و ۳۲۵ تن پسته مقام اول در سطح زیر کشت و تولید محصول پسته را در استان خراسان جنوبی دارد.

 

برای پیوند زدن درختان پسته از افراد بومی استفاده شود

محمدرضا زارع یکی از پسته کاران شهرستان بشرویه بیان کرد: خوشبختانه در سال جاری محصول پسته کیفیت بالایی داشت و من در سه هکتاری که کاشته بودم  از هر هکتار حدود ۹ الی ۱۰ تن پسته برداشت کردم. وی افزود: از کارشناسان جهاد کشاورزی تقاضا داریم تا برای پیوند زدن درختان پسته از افراد بومی استفاده کنند چراکه پیوند زنی توسط افراد غیربومی هم هزینه‌بر و هم گاها دارای اشکالاتی است.زارع گفت: خوشبختانه فصل برداشت پسته در شهرستان بشرویه زمان مناسبی برای ایجاد اشتغال‌های موقت برای کارگران است چراکه هرروز ۲۰ الی ۲۵ کارگر در باغات پسته من مشغول به کار می‌شوند.

طرح بهینه‌سازی مصرف آب بدون فراهم کردن زیرساخت‌ها انجام شد

علی طاووسی یکی دیگر از پسته کاران شهرستان بشرویه گفت: برداشت پسته را از دهه آخر شهریورماه آغاز کرده‌ایم و امید است تا دو ماه دیگر به پایان رسد.وی وضعیت پسته امسال را بسیار مرغوب ارزیابی کرد و اظهار داشت: امسال بعد از برداشت پسته در ۲۱ هکتار باغ پسته، محصول نهایی را جهت فراوری به پایانه‌های ضبط پسته خواهیم برد.

طاووسی به بهینه‌سازی مصرف آب نیز اشاره کرد و گفت: طرح بهینه‌سازی مصرف آب متأسفانه بدون اطلاع برخی از کشاورزان صورت گرفت که بهتر بود ابتدا زمان برای فراهم نمودن زیرساخت‌ها برای این اقدام انجام می‌شد سپس آب بهینه‌سازی می‌شد.

http://www.mehrnews.com