هنر بسته بندی: وجود مخترعان و مبتكران ايراني به ويژه در زمينه ماشين‌آلات صنايع غذايي بسيار پرارزش و با اهميت است بنابراين حمايت و پشتيباني دولت از قشر مبتكر جامعه ضرورت غير قابل انكار دارد تا آنان بتوانند به دور از هرگونه نگراني و دلسردي به فعاليت خود ادامه دهند.

مهدي پناهي مدير فروش ماشين‌سازي شاه‌آبادي در گفت و گويي با خبرنگار ماهنامه هنر بسته‌بندي نظرات خود را در خصوص اين شركت چنين بيان كرد:

فعاليت شركت را در سال گذشته چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟

در سال گذشته ماشين سازي شاه‌آبادي در 4 نمايشگاه داخلي حضوري بسيار پررنگ داشت كه با عرضه كردن محصولات جديد به خريداران داخلي و خارجي توانمندي اين ماشين سازي را در طراحي و ساخت انواع ماشين آلات بسته‌بندي و خطوط توليد به اثبات رسانده ايم. همچنين استقبال گسترده مديران برجسته صنايع غذايي از غرفه‌هاي ما در طول برگزاري نمايشگاه‌ها علاوه بر دلگرمي‌مان، باعث شد تا ارزيابي مثبتي از عملكرد خود دراين زمينه داشته باشيم و براي ارايه خدمات بهتر، برتر و ساخت دستگاه‌هايي با فناوری روز دنيا مصمم‌تر فعاليت كنيم.

ميزان توليد شركت در سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل چگونه بود؟

ميزان توليد وساخت ماشين آلات نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ كمي و كيفي رشد 40 درصدي داشته كه سعي داريم اين روند افزايشي را حفظ كنيم.

آيا امسال محصول جديدي را به توليدات خود اضافه خواهيد كرد؟

با توجه به حضور دكتر شاه‌آبادي به عنوان مديرعامل دراين ماشين‌سازي و مهمتر اين كه وي جزء مخترعان و مبتكران صنعت مواد غذايي ايران است كه در سال گذشته توانست با ثبت بيش از 10 اختراع موفق به دريافت دكتراي افتخاري از جامعه مخترعان و مبتكران ايران شود. دستگاه‌ها و خطوط توليد ثبت اختراع شده وي در زمينه‌هاي خط توليد تمام اتوماتيك پاپ كورن، خط توليد شيرين گندمك، خط توليد شيرسويا و دستگاه بسته‌بندي ساشه (تك نفره) كاملا ايراني بود كه در نمايشگاه‌هاي مختلف عرضه شد. علاوه براين امسال قصد داريم ماشين‌آلات جديدي را به صنايع‌غذايي كشور ارايه كنيم.

به عنوان يك توليد كننده چه ضوابط و شرايطي را براي موفقيت در توليد الزامي می دانید؟

به قول معروف “هزار نكته باريكتر زمو اينجاست”ولي به طور كلي مي‌توان گفت در بخش توليد براي ماندگاري و موفقيت بايد به هر نكته و نظري با دقت برخورد كرد به دليل اينكه بي‌دقتي و سهل‌انگاري در هر بخش توليد باعث خارج شدن توليد كننده از چرخه صنعت مي‌شود زيرا چرخه توليد مانند زنجير به هم متصل است كه كم‌كاري و نقص در هر بخش باعث قطع شدن ارتباط ساير قسمت‌ها مي‌شود. توليدكنندگاني نظير ما براي موفقيت بايد به نظم، همكاري و تخصص تمامي بخش ها توجه ويژه‌اي داشته باشند. به‌طورمثال اگر در ساخت يك ماشين بسته‌بندي و يا يك خط توليد از پرسنل فاقد صلاحيت لازم استفاده شودكه با بي‌توجهي ونداشتن آگاهي لازم اقدام به ساخت قطعه كنند و آن قطعه در دستگاه نصب شود مي‌تواند موجبات به‌هم‌ريختگي كل اجزاي دستگاه را فراهم کند بنابراين پس از اين كه دستگاه براساس سفارش مشتري تحويل مي‌شود در زمان كار و فعاليت قابليت لازم را ندارد که در این صورت براي مشتري فقط ضرر و زيان و بي‌اعتمادي نسبت به كل مجموعه فروشنده را به دنبال خواهد داشت.

وجود اين مسايل باعث تبليغ منفي براي توليدكننده مي‌شود و درصد فروش را پايين مي‌آورد ازاين رو مي‌توان گفت با يك سهل‌انگاري و بي‌دقتي زيربناي شكست فراهم مي‌شود در صورتي كه وقتي مجموعه داراي توانمندي، دانش و تجربه لازم باشد ويك مدير بتواند اين توانمندي‌ها را در رسيدن به هدف به‌كارگيرد قادر است سطح كيفي محصول را افزايش داده، رضايت‌مندي مشتريان را ايجاد كند و راه هاي رسيدن به موفقيت را هموار سازد.

مهمترين مشكلات شما براي توليد به كدام بخش مربوط است؟

نوسانات ارز

آيا مشكلات به مسوولان مربوطه در بخشهاي تصميم‌گيرنده ارجاع داده شد؟

خير

چه انتظاري از مسوولان ذيربط داريد؟

حمايت از توليدكنندگان و اعطاي تسهيلات ويژه به توليدكنندگاني كه سابقه طولاني و نامي ماندگار در صنعت كشور دارند ولي به دليل نوسانات بازار دچار ركود و يا ورشكستگي شده‌اند.

اهداف شركت را در سال جاري ترسيم كنيد.

شركت در نمايشگاه هاي صنعتي تهران و شهرستان ها، تمركز روي بازارهاي هدف داخلي و خارجي، توسعه بخش پس از فروش و همچنين طراحي و ساخت ماشين‌آلات جديد و به روز‌كردن دستگاه هاي فعلي.

رسانه‌ها چه نقشي درمعرفي و رونق فعاليت شما دارند؟

رسانه‌ها همواره حامي توليدكنندگان بوده اند تا با ايجاد بستري مناسب براي فعاليت توليدكنندگان و معرفي آنان به جامعه تلاش كنند. همچنين با منعكس كردن مشكلات و خواسته‌هاي توليدكنندگان همواره در رفع مشكلات كوشيده‌اند. در حقيقت رسانه‌ها صداي رساي توليدكنندگان هستند.

در پايان از طرف مجموعه ماشين‌سازي شاه‌آبادي از مديريت محترم ماهنامه وزين هنر بسته‌بندي كمال تشكر و سپاس را دارم و اميدوارم همواره موفق و سربلند باشند.