ایسنا: مدیرعامل شرکت بازیافت زباله کرمانشاه با بیان این‌که 18 درصد پسماندها را زباله‌های پلاستیکی تشکیل می‌دهد، گفت: تنها راه کاهش زباله‌های پلاستیکی تصویب قانون پسماند بسته‌بندی است.

دکتر هایده شیرزادی به مناسبت روز جهانی بدون نایلکس اظهار کرد: سالانه 16 میلیون تن پسماند در کشور تولید می‌شود که 15 تا 18 درصد آن پلاستیک است.وی ادامه داد: این رقم یعنی در طی سال حدود 2.5 میلیون تن زباله پلاستیکی در کشور تولید می‌شود که در مجموع دو تا سه درصد آن دوباره بازیافت می‌شود و به چرخه مصرف بازمی‌گردد.

این اکولوژیست زباله‌های پلاستیکی را به سه دسته عمده تقسیم کرد و افزود: بخشی از این زباله‌ها ارزش بازیافت دارند و به مواد قابل استفاده تبدیل می‌شوند، بخشی دیگر از جمله ظروف یک بار مصرف و نایلکس‌ها به سختی بازیافت می‌شوند و تنها یک بار هم خاصیت بازیافت دارند و دسته سوم که شامل بسته مواد خوراکی از جمله پوست چیپس، پفک، شکلات و … است اصلا قابل بازیافت نیستند.

به گفته مدیرعامل شرکت بازیافت زباله کرمانشاه، دسته دوم و سوم بیشتر برای سوخت صنایع سیمان کاربرد دارند.شیرزادی الیاف پارچه، منسوجات، جلد شوینده و … را از جمله موادی دانست که می‌توان از پسماند زباله‌های پلاستیکی تولید کرد.

وی با انتقاد از این‌که بخش قابل توجهی از زباله‌های پلاستیکی بازیافت نمی‌شود، یادآور شد: زباله‌های پلاستیکی که دفن شوند 500 سال در طبیعت می‌مانند.مدیرعامل شرکت بازیافت زباله کرمانشاه کاهش مصرف پلاستیک را از جمله راهکارهای کاهش زباله‌های پلاستیکی دانست و تاکید کرد: با این روش تنها می‌توان این رقم را چهار تا پنج درصد کاهش داد و بخش زیادی از تولید زباله‌های پلاستیکی اجتناب ناپذیرند.

شیرزادی اصلاح فرهنگ خرید را ضروری خواند و تاکید کرد: اگر همه ما برای خرید ساک با خود همراه داشته باشیم دیگر نیازی به کیسه‌های پلاستیکی نیست.وی بخش قابل توجهی از تولید زباله‌های پلاستیکی را نیز از محل صنایع و بسته بندی کالاها عنوان کرد.

به گفته این فعال محیط زیست، تنها راه کاهش استفاده از پلاستیک در بسته‌بندی صنایع، تصویب قانون پسماند بسته‌بندی است که بر اساس آن صنایع بر اساس وزن بسته بندی محصول خود پولی پرداخت می‌کنند که بعد توسط شهرداری‌ها برای تفکیک و بازیافت زباله‌های پلاستیکی استفاده می‌شود.

شیرزادی گفت: این قانون سال‌هاست در برخی کشورها اجرا می‌شود و تولید زباله‌های پلاستیکی حاصل بسته‌بندی‌ها را به میزان قبال توجهی کاهش داده است.وی اصلاح فرهنگ مردم و همکاری شهرداری‌ها برای تفکیک و بازیافت زباله پلاستیکی را نیز ضروری دانست.