مهر: معاون صنایع کوچک شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین گفت: برگزاری دوره های آموزشی برای ارتقای دانش در خصوص کیفیت بسته بندی برای رقابت در بازارهای کنونی داخلی و خارجی ضرورتی اجتناب ناپذیر در عرصه اقتصادی است.

 

 

رضا صفاری اظهارداشت: اولین دوره آموزشی تخصصی توانمند سازی مشاوران حوزه بسته بندی با حضور مشاورین از سراسر کشور به میزبانی شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین برگزار شد.

معاون صنایع کوچک شرکت شهرک های صنعتی قزوین افزود: اولین دوره توانمند سازی مشاوران حوزه بسته بندی در استان قزوین طی سه روز با هدف آشنایی مشاوران با خوشه بسته بندی قزوین، ایجاد یک شبکه منسجم از مشاوران در حوزه بسته بندی، توانمند سازی نیروی انسانی با توجه به نیاز بسته بندی محصولات و خدمات در سراسر کشور با حضور 40 مشاور از 25 استان در هفته جاری کشور برگزار شد.

وی تصریح کرد: استان قزوین به دلیل داشتن مزیت و زیرساخت های صنعت بسته بندی و تجربه اجرای برنامه توسعه خوشه صنعت بسته بندی برای برگزاری این دوره آموزشی انتخاب شد که این دوره بصورت مقدماتی بود و در آینده در بخشهای تخصصی ادامه خواهد یافت.
 
صفاری یادآورشد: یکی از مهمترين بخش هایي كه در صنعت مورد غفلت واقع شده فرآیند بسته بندي است که امیدواریم با دوره های آموزشی بتوانیم زمینه ارتقاء سطح دانش فعالان این حوزه را فراهم کنیم.این مسوول افزود: بسته بندی نقش مهمي در نگهداری، بازاريابي و فروش محصول ایفا می کند بنابراین این صنعت را بايد با استفاده از رويكردهاي جدید و خلاقانه ارتقاء بخشيد.

صفاری تصریح کرد: در اين بخش شناسايي مشكلات ضروری است که باید با تامين مواد اوليه و توسعه بازار، رقابت منفي را كاهش داده و با راه اندازي تشكل ها و انجمن ها زمینه توانمندسازي و حمايت از واحدهاي صنعتي را فراهم کنیم که در این راستا خوشه صنعت بسته بندی قزوین می تواند نقش مهمی ایفا کند.

این مسوول گفت: با توجه به اهمیتی که بسته ‌بندی در صادرات کالا به دیگر کشورهای جهان دارد، برای افزایش سطح علمی و آگاهی تجاری و بازرگانی تجار، صاحبان صنایع و صادر‌کنندگان برگزاری آموزش‌های تخصصی نقش موثری در رویکرد تولیدکنندگان به این موضوع مهم دارد.

این مسوول تصریح کرد: بسته ‌بندی لازمه عرضه هر کالایی بوده و در ارسال کالاها به ویژه مواد غذایی نقش ویژه‌ای در تکمیل زنجیره تولید، مصرف و توزیع دارد.وی تصریح کرد: بیشترین ضعف بسته‌ بندی کالاهای ایرانی دربسته ‌بندی مواد غذایی است که امیدواریم با ارایه آموزش‌های لازم این مشکل برطرف شود.

صفاری یادآورشد: در زمینه بسته ‌بندی کالا باید بدنبال رقابت با کشورهای دیگر باشیم و از آنجا که سطح بسته ‌بندی کالاهای صادراتی کشور در حال حاضر ضعیف است امیدواریم با برگزاری دوره های تخصصی بتوانیم وضعیت بسته‌ بندی کالا در کشور را تقویت کنیم.در حال حاضر 280 واحد در خوشه بسته بندی استان قزوین عضویت دارند و فعالیت می کنند.