هنر بسته بندی: در حال حاضر150 تن زعفران در سال به 53 کشور جهان صادر می‌شود که این میزان به صورت صد در صد بسته‌بندی شده (از یک گرمی تا یک کیلوگرمی) به کشورهای خارجی ارسال می‌شود.

بسته بندی, زعفران, هنر, بسته بندی زعفران, صادرات زعفران, میری, اتحادیه صادر کنندگان زعفران

رییس هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان زعفران ایران ضمن بیان این مطلب به خبرنگار هنر بسته بندی گفت: بسته بندی زعفران از لحاظ کمی وکیفی دارای ظاهری زیبا و چشم نواز بوده به طوری که در این نوع بسته‌بندی، کیفیت محصول نیز حفظ شده است.

غلامرضا میری افزود: بسته بندی زعفران ایرانی در مقایسته با کشورهای صادر کننده تنوع بیشتری از لحاظ رنگ و طرح داشته تا حدی که توانسته از بسته‌بندی کشورهای اروپایی پیشی بگیرد و گوی سبقت را از آنان برباید.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا وارد کنندگان زعفران ایرانی تمایل به خرید زعفران به صورت فله ای دارند، اظهار داشت: زعفران در دنیا به صورت صنعتی مصرف می شود بنابراین مصرف کننده خارجی حاضر نیست هزینه بسته بندی و حمل هوایی که بسیار گزاف و بالاست را پرداخت کند.

میری در ادامه به جایگاه بسته بندی زعفران ایران اشاره و بیان کرد: بسته‌بندی زعفران ایران از موقعیت خوبی برخوردار است ولی به دلیل نوع مصرف خریداران خارجی و مصرف کنندگان صنعتی، هزینه بالای حمل و نقل هوایی، عدم ثبات قیمت زعفران در داخل کشور و رقابت ایران به عنوان یک کشور در حال توسعه با کشورهای اروپایی، صادرات بسته بندی زعفران به صورت کوچک و ریز نسبت به صادرات بسته‌بندی بزرگتر، کمتر و محدودتر است.