مهر:گروهی از دانشمندان انگلیسی روشی را یافتند که به کمک آن می توان پلاستیک دوستدار محیط زیست آینده را از پوست تخم مرغ به دست آورد.

پلاستیک دوستدار محیط   زیست آینده می تواند از پوست تخم مرغ تولید شود و در عرصه های مختلفی شامل کیسه   های پلاستیکی خرید تا مواد مورد نیاز در ساختمان سازی کاربرد داشته باشد.محققان کنسرسیوم   غذا و نوشیدنی “آی- نت” در دانشگاه ناتینگهام در لچستر انگلیس درحال   مطالعه روی متدهای جدید کار روی بازیافت یکی از مهمترین زباله های خانگی صنعتی و   غذایی یعنی پوست تخم مرغ هستند.کلید این هدف جدید در “گلیکوسامینوگلیکانی   ها” نهفته است. این پروتئینهای مرتبط با قندها که در پوست تخم مرغ بسیار   فراوان هستند هم اکنون نیز در بعضی از پلاستیکهای زیستی به کار می روند، اما به   دلیل بالا بودن هزینه های استخراج آنها استفاده بالایی ندارند..

دانشمندان انگلیسی   تکنیکی را یافتند که به کمک آن می توان به روشی ارزان این پروتئینها را از پوست   تخم مرغ استخراج کرد.مصرف پوست تخم مرغ برای شرکتهای محصولات غذایی که برای تهیه   خوراکیهای خود از تخم مرغ استفاده می کنند مسئله ای نیست که بی تفاوت از کنار آن   گذشت.این شرکتها باید پوسته ها را جمع آوری و به مراکز نگهداری زباله حمل کنند و   سپس برای نابودی آنها هزینه هایی را متحمل شوند.براساس گزارش آنسا، در مدت یکسال،   تنها Just Egg در حدود 480 تن پوسته تخم مرغ را انتقال و در حدود 30 هزار   پوند برای نابود کردن آنها خرج کرد. پولی که می تواند صرف استخدام یک کارگر   بیشتر و یا سرمایه گذاری در پروژه های جدید تحقیقاتی شود.