مطابق با گزارش اخیری که توسط موسسه ملی منابع ظروف PET (NAPCOR; Florence، KY) و موسسه بازیافت‌کنندگان پلاستیک (ARR; Washington، De) منتشر شده است، نرخ بازیافت بطری‌های PET در آمریکا با شیبی ملایم از 31درصد به 1/30درصد در سال 2015 رسید. نرخ سال 2015 نیز نسبت به سال قبل شیب ملایم‌تری داشت که نشان می‌دهد سال به سال در حجم جمع‌آوری بطری PET کاهش به وجود آمده است و البته افزایش در حجم کلی بطری‌های PET موجود برای بازیافت.

 

 

 

در 2015، در حدود 5971میلیون پوند بطری‌های PET در بازار امریکا فروخته شد. نزدیک به 1/30درصد از آنها- 1797 میلیون پوند- در طی برنامه‌های بازیافت جمع‌آوری و فروخته شد، یا در داخل یا به بازارهای خارجی.

«صنعت احیاشده PET به پشتیبانی از برنامه‌های جمع‌آوری بازیافت آمریکا در سال 2015 ادامه می‌دهد، که بیش از یک میلیارد پوند خوراک PET بازیافت شده برای بازار نهایی داخلی تولید می‌کند. Tom Busard مدیر NAPCOR ادامه می‌دهد: «این وظیفه کوچکی نبود آن هم با وجود چالش‌های اقتصادی جهان که با آن مواجه بودیم.»

بر پایه این گزارش، عوامل و گرایش‌های زیادی از بازار بر حجم بطری‌های PET موجود برای بازیافت در سال 2015 آمریکا تاثیرگذار بود. فاکتورهای منفی شامل ادامه کاهش فروش نوشیدنی‌های گازدار بدون الکل همزمان با برخی کاهش‌ها در اندازه بطری‌های تک نفره برای ایجاد تفاوت در بازار و پاسخ به نیاز مشتریان می‌شد. سبک‌سازی بطری‌ها نیز با هدف تاثیرگذاری در بعضی بخش‌های ویژه از نوشیدنی‌ها انجام گرفت اما دامنه آن به نسبت سال‌های گذشته کمتر بود.

در سمت دیگر رشد مثبت، تبدیل به PET از سایر انواع بسته‌بندی اتفاق افتاده است هم در بخش غذایی و نوشیدنی و هم بازار غیرغذایی. فروش بطری‌های آب نیز به رشد خود ادامه داد همچنین سایر بخش‌های ویژه نوشیدنی مانند نوشیدنی‌های انرژی‌زا و ورزشی، چای و قهوه‌های آماده خوردن.

J.Scott Sanunders، مدیر APR نیز در این مورد می‌گوید: « گزارش مثبت است. این موضوع به وضوح قدرت بازار بازیافت پلاستیک‌ها را برای حفظ و تثبیت سهمش در مواجهه با بحران‌های جهانی اقتصاد نشان می‌دهد که همزمان با افت شدید قیمت مواد اولیه خام اتفاق افتاد. ما باید به هدف‌گذاری صحیح در چرخه توزیع PET بازیافتی مانند افزایش کیفیت PET جمع‌آوری شده، بهبود سیستم‌های فرآیند و طراحی بطری‌های PET در جهت بازیافت‌پذیری ادامه دهیم.»

این 21مین سالی است که NAPCOR و APR چنین گزارشی را منتشر می‌کنند.