فارس: بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی چاپ و بسته‌بندی و تجهیزات وابسته از دوم تا پنجم دیماه جاری در محل نمایشگاههای بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.

در واپسین روزهای سال 93 شرکت سهامی نمایشگاههای بین‌المللی تهران، تقویم نمایشگاههای داخلی در سال 1394 را بر روی سایت رسمی خود منتشر کرد. براساس این برنامۀ اجرایی، بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی چاپ و بسته‌بندی و تجهیزات وابسته قرار است از دوم تا پنجم دیماه جاری در محل نمایشگاههای بین‌المللی تهران برگزار شود.

از نکات جالب توجه این جدول زمانبندی اینست که علیرغم اعتراض همه جانبه اهالی صنف چاپ مبنی بر تداخل زمان نمایشگاه با تعطیلات سال نو میلادی، باز هم شاهد بی‌اعتنایی برنامه‌ریزان نمایشگاه با این موضوع مهم هستیم، بگونه‌ای که این ایام مصادف است با روزهای پایانی سال میلادی (23 تا 26 دسامبر  2015یعنی تنها 4 روز مانده به سال 2016) و اوج فعالیت شرکتهای خارجی که برای رتق و فتق امور جاری و ورود به سال نو هستند. با این وصف امسال نیز همچون سال گذشته حضور کمرنگ شرکت‌های خارجی پاشنه آشیل نمایشگاه چاپ وبسته بندی تهران خواهد بود.

دست‌اندرکاران چاپ کشور بیاد دارند که طی دو سال گذشته، مسئولان برپایی نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی دوبی، تاریخ برگزاری نمایشگاه گلف پرینت را بخاطر بازدیدکنندگان ایرانی از روزهای پایانی سال هجری شمسی (نیمه دوم اسفند) به روزهای آغازین سال (نیمه دوم فروردین) منتقل کردند چرا که برای آنان بازدیدکنندگان خارجی و اعتبار نمایشگاه اهمیت فوق‌العاده‌ای داشته است.

اما از دیگر نکات حائز اهمیت این جدول زمانبندی می‌توان به عدم همزمانی نمایشگاه تبلیغات با نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی اشاره کرد و برخلاف رویۀ سالهای گذشته، برای نخستین بار نمایشگاه غیر مرتبط مبلمان اداری با نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی بطور همزمان برگزار خواهد شد که این موضوع نیز هم بلحاظ ایجاد بار ترافیکی شدید در خیابان‌های اطراف نمایشگاه و نیز عدم سنخیت نمایشگاهها با یکدیگر حائز اهمیت است.

گفتنی است تاریخ برگزاری نمایشگاه تبلیغات از 2 تا 5 دیماه در نظر گرفته شده که بالطبع بر کاهش حجم مخاطبان هر دو نمایشگاه اثر جدی خواهد داشت.