ايسنا: رئیس اتحادیه میوه و تره بار گفت: صادرات میوه نسبت به سال گذشته 30 درصد کاهش یافته است.

مصطفی دارایی نژاد اظهار کرد: دنیا به دنبال محصولی با کیفیت با چینش منظم، بسته بندی شکیل و به روز است که متاسفانه ما در بسته بندی و چینش بسیار ضعیف عمل می‌کند.وی همچنین گفت: دنیا در حال پیشرفت است و کشورهای مختلف همچون ترکیه که به سمت صادرات میوه روی آورده‌اند جای ایران را در بازارهای هدف تصاحب کرده‌اند.

او بیان کرد: بسته‌بندی در صادرات نقش اصلی را ایفا می‌کند و تا زمانی که بسته بندی خود را ارتقا ندهیم صادرات میوه ما پیشرفت نخواهد کرد. همچنین در کنار بسته بندی، سایز و چینش میوه بسیار حائز اهمیت است. چینشی که خریداران خارجی برایشان بسیار مهم است و اگر این چینش رعایت نشود دیگر اقدام به خرید میوه از ایران نمی‌کنند.دارایی نژاد خاطرنشان کرد: تا سال گذشته چینش و بسته‌بندی رعایت نمی‌شد اما امسال در بحث چینش کمی پیشرفت داشتیم اما همچنان از دنیا عقب هستیم.

رئیس اتحادیه میوه و تره بار گفت: تا زمانی که تمام مراحل کاشت ، برداشت و بسته بندی به صورت علمی و در سر زمین صورت نگیرد نمی‌توانیم با دنیا به خصوص ترکیه رقابت کنیم.او در پایان بیان کرد: در سال جاری ترکیه 70 درصد از برداشت میوه خود را به اروپا صادر کرده است. ترکیه تمام مراحل کاشت، برداشت و بسته‌بندی را به صورت علمی انجام می‌دهد و حتی در میادین خود سردخانه ایجاد کرده است تا فروش و صادرات میوه در کمترین زمان و با هزینه کم انجام شود.