ایرنا: به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران ‘ محمود رضا برازش ‘ در همایش بررسی مشکلات صنعت چاپ با بیان اینکه تعادل در سرمایه گذاری صنعت چاپ وجود ندارد ، گفت : متاسفانه آمارها نشان دهنده افزایش واردات محصولات چاپی و چاپخانه داران ما کم کار هستند.

وی افزود: گردش مالی صنعت چاپ در جهان را 860 میلیارد دلار دانست و اظهار داشت : از این رقم سهم کتاب 5درصد نشریات 15 درصد و مابقی تبلیغات و بسته بندی است. وی با بیان اینکه کار صنعت چاپ در گذشته تنها تکثیر اوراق و مقالات کاغذی بوده است ، گفت : با مدرنیته شدن جهان کارکرد صنعت چاپ نیز تغییر کرده است.
مدیرکل دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به صنایع بسته بندی اشاره کرد و بیان داشت : بر اساس تحقیقات صنعت شکلات کشور تا دو سال آینده 400 میلیون دلار صادرات دارد که نیازمند صنعت بسته بندی و چاپ است.
برازش با تاکید بر اینکه صنعت چاپ کشور همپای تحولات صنعتی تغییر نکرده است، ابراز داشت : در 9 ماهه اخیر حدود 60 هزار تن محصولات چاپی وارد کشور شده این درحالیست که چاپخانه داران با مشکلات عدیده ای مواجه هستند.
مدیرکل دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود : یک عدم تعادلی بین دستگاهها و بازار وجود دارد که نیازمند کار پژوهشی است.
برازش با تاکید براینکه باید در صنعت چاپ بصورت آگاهانه سرمایه گذاری می شد ، گفت : استان مازندران از تجهیزات خوبی برخوردار و کار چاپخانه های دیگر استانها را انجام می دهد.
وی به نقش اتحادیه ها اشاره و تاکید کرد : تجهیزات صنعت چاپ باید بروز شود تا صنعتگران ما بتوانند همپای پیشرفت آن در جهان حرکت کنند.
مدیرکل دفتر چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به آمادگی صندوق توسعه ملی برای کمک به صنعت چاپ ، گفت : درصورت ارائه طرح توجیهی توسط صنعتگران این صندوق ، تسهیلات ارزی با بهره 6 درصد به چاپخانه داران می دهد.
برزاش یکی از مشکلات چاپخانه داران را قیمت نامناسب چاپ دانست و اذعان داشت : قیمت چاپ در 15 سال گذشته 3 برابر شده این درحالیست که اجزاچاپ بیش از 10 برابر شده است.وی محصول صنعت چاپ را فرهنگ عنوان کرد و افزود : برای آموزش چاپخانه داران کتابخانه تخصصی در 10 استان پیش بینی شده است.
برازش از پیگیری های وزارت فرهنگ و ارشاد برای گرفتن معافیت چاپخانه داران از مالیات خبرداد و گفت : نامه ای به معاونت حقوقی ریاست جمهوری ارسال شد که چاپخانه ها نیز طبق بند ( لام ) ماده 139 کسانی که مجوز ارشاد دارند از پرداخت مالیات معاف شوند .
حجت الاسلام ‘ عباسعلی ابراهیمی ‘ ، مدیرکل فرهنگ و ارشاد مازندران، اظهار داشت : با وجود عمر چاپ در کشور بدلیل عدم توجه به این حوزه به جایگاه اصلی خود نرسیده است.
وی با اشاره به مشکلات چاپ خانه داران ، گفت : این صنعتگران با وجود مشقت های فراوانی که در این کاروجود دارد برای قطع وابستگی و اشتغال زایی این مشکلات را به جان می خرند.