ایرنا: یکی از بزرگترین واحدهای فعال در چاپ و بسته بندی ایران با ارزش حدود 2000 میلیارد ریال توسط یک بانک طلبکار به قیمت 94 میلیارد ریال به مزایده گذاشته است.

این اطلاعات را یک فعال حقوقی و آشنا به وضعیت کارخانه در اختیار ایرنا قرار داد.

وی که خواست نامش فاش نشود، در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: شرکت مورد مزایده که با سرمایه گذاری بخش خصوصی در شمال کشور احداث شده، طی چهار سال اخیر به دلیل شرایط حاکم بر اقتصاد کشور و نوسانات شدید نرخ ارز با مشکلات متعددی مواجه شده و هم اکنون با انباشت بدهی 1250 میلیارد ریالی به بانک عامل روبرو است.

وی اظهار کرد: ارزش 2000 میلیارد ریالی این کارخانه تنها با استناد به ارزیابی یک هیات هفت نفره از گروه کارشناسان نخبه دادگستری برآورد شده، در حالیکه از سوی فعالان صنعتی (چاپ و بسته بندی) ساخت چنین مجتمعی حداقل 4000 میلیارد ریال هزینه خواهد داشت.

وی در باره این واحد صنعتی گفت: کارخانه مورد مزایده در زمینی به مساحت 50 هزار متر مربع و 25 هزار مترمربع فضای کاری احداث شده که فقط ارزش زمین آن 250 میلیارد ریال است.

«ماشین آلات خطوط تولید کارخانه که توسط معتبرترین سازندگان جهانی طراحی و ساخته شده از پیشرفته ترین فناوری های روز دنیا در صنعت چاپ و بسته بندی برخوردار است و با وجود کشورهایی همچون چین و ژاپن، این مجموعه در آسیا بی نظیر و در دنیا کم نظیر بوده و تاکنون بیش از 40 عنوان مهم داخلی و بین المللی را اخذ کرده است».

وی افزود: مجتمع مورد مزایده در حالی به فهرست بدهکاران بانکی اضافه شده که ارزش ریالی محل کارخانه با کسر استهلاک در بخش کل عرصه، ساختمان ها، ابنیه و تاسیسات غیرصنعتی، در بخش ماشین آلات و تاسیسات قابل توجه بوده و بیشتر از میزان بدهی شرکت برآورد می شود.

«موضوع مزایده این مجتمع عظیم صنعتی با ابهامات متعددی روبرو بوده و هنوز بسیاری از مسایل پشت پرده و پیچیده در روند مصادره و مزایده آن پنهان مانده که رسیدگی به این موضوع نیازمند توجه دولت و دستگاه های قضایی است».

«کارشناسان ارشد بانک عامل نیز سال 88 همین کارخانه را حدود 420 میلیارد ریال ارزش گذاری کرده بودند، اما پس از پنج سال و با افزایش شدید قیمت ارز، این عدد را در مزایده انجام شده به 94 میلیارد ریال کاهش داده اند».

«به نظر می رسد در شرایط فعلی رسیدگی به روند برگزاری این مزایده باید در دستورکار فوری مسوولان سه قوه و سران آن قرار گیرد و با رویکرد مثبت و هوشمندانه از تولیدکنندگان و کارآفرینان واقعی که سرمایه های ملی به شمار می روند، حمایت شود.»

ماهنامه هنر بسته بندی با وجود اطلاع از نام این شرکت، تا اعلام رسمی موضوع، از افشای آن خودداری می کند.