جای خالی بسته‌بندی در میدان تره‌ بار

فارس: علی رغم وفور میوه در فصل تابستان، قیمت‌ها روی برچسب جاخوش کرده و خبری از کاهش قیمت میوه نیست. موضوعی که علاوه بر واسطه گری‌ و هزینه‌های گزاف حمل و نقل و اجاره بها اکنون به گردن ضایعات میوه و هزینه جعبه میوه می‌افتد.

متغیر بودن قیمت میوه و تره‌بار در سطح پایتخت یکی از سوال‌هایی است که هیچ‌گاه پاسخ روشنی به آن داده نشده و عوامل متعددی از جمله هزینه بالای اجاره‌بهای میوه‌فروشان، وجود دلالان و واسطه‌گران، ضایعات بالای میوه و تره‌بار، افزایش کرایه حمل و نقل در آن دخیل هستند.

با فراوان شدن میوه‌ در فصل گرما به گفته اغلب میوه‌فروشان سطح شهر حدود یک ماه است که قیمت میوه ثابت مانده و تغییر چندانی نکرده است.بهنام بخشی یکی از میوه‌فروشان سطح شهر می‌گوید، اکنون به جز گیلاس و زرد‌آلو که فصل برداشت آنها در حال اتمام است، قیمت اغلب میوه‌ها با احتساب سود فروشنده، کرایه حمل و نقل و ضایعات نباید بیشتر از 6 هزار و 500 تومان باشد.وی می‌افزاید: البته این در حالی است که میوه درجه 2 و درجه 3 قیمتی به نسبت پایین‌تر دارند.

گیوه‌چی یکی دیگر از میوه‌فروشان سطح شهر با گلایه از عمده‌فروشان میوه که قیمت جعبه و ضایعات را نیز مانند میوه سالم روی قیمت کل میوه محاسبه می‌کنند، خاطرنشان می‌کند: به عنوان مثال در یک جعبه 10 کیلویی سیب چیزی حدود نیم تا یک کیلو وزن جعبه بوده و یک کیلوگرم نیز ضایعات میوه هنگام حمل و نقل و فروش برجا می‌ماند که باید قیمت آن بر قیمت اصلی میوه سرشکن شود.

گزارش‌های میدانی از سطح شهر از شمالی‌ترین نقطه تهران مانند میدان تره بار تجریش گرفته تا تره‌بار میدان امام حسین (ع) و منطقه یافت‌آباد تهران نشان می‌دهد که تفاوت قیمت نسبت به دو ماه گذشته کمتر شده و میوه درجه یک از شمالی‌ترین تا جنوبی‌ترین نقطه تفاوتی 1000 تومانی دارد.

حسین مهاجران رئیس اتحادیه میوه و سبزی نیز در مورد وضعیت قیمت‌ها می‌گوید: از ابتدای سال تاکنون قیمت سبزی و هندوانه تغییر نکرده است، مگر در مواردی که برخی فروشندگان به دلیل زیاده‌خواهی روی قیمت‌ها اضافه کرده باشند، چرا که قانون می‌گوید فروشندگان میوه مجازند 35 درصد به مبلغ فاکتور خرید خود به عنوان سود اضافه کنند.

وی در پاسخ به اینکه چه فکری برای کاهش هزینه‌های جنبی مانند ضایعات و هزینه جعبه میوه که روی قیمت‌ها سرشکن می‌شود کرده‌اید گفت: از امروز بنا شد تا میوه‌فروشان قیمت خالص میوه را بپردازند و دیگر قیمت ظرف و جعبه روی میوه محاسبه نخواهد شد که تا حدی در کاهش قیمت موثر است.

مهاجران تصریح کرد: در عین حال توصیه می‌کنیم، کارشناسان پا به میدان آمده و به سمت بسته‌بندی میوه در حجم کوچک و با قیمت مناسب برویم که با این کار هم از ضایعات میوه کم کرده‌ایم و هم قیمت مناسب‌تری به دست مصرف‌کننده می‌رسد، اما تاکنون آن طور که باید به این مسئله پرداخته نشده در حالی که کشورهای اطراف به بسته‌بندی میوه روی آورده‌اند.