مهر: رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران خراسان رضوی گفت: برای بهبود وضعیت صنعت چاپ و بسته بندی نیازمند کمک دولت هستیم چون با وضعیت کنونی داریم جایگاه خود را در منطقه از دست می‌دهیم.

علی مغانی اظهار داشت: برگزاری نمایشگاه‌ها فرصتی برای مخاطبان و دست‌اندرکاران صنعت چاپ و نشر ایجاد می کند تا از نزدیک بتوانند با یکدیگر گفت‌وگو کنند و همچنین مسئولان با حضور در این نمایشگاه با مشکلات این قشر آشنا می‌شوند.وی مشهد را قطب چاپ کشور دانست و گفت: برای بهبود وضعیت صنعت چاپ و بسته بندی نیازمند کمک دولت هستیم چون با وضعیت کنونی داریم جایگاه خود را در منطقه از دست می‌دهیم.

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران خراسان رضوی با بیان اینکه در حال حاضر صنعت چاپ در جهان به‌ عنوان یکی از مهم‌ترین صنایع محسوب می‌شود و کشورهای پیشرفته به این صنعت توجه ویژه ای دارند، اظهار کرد: این روز‌ها چاپخانه‌داران با مشکلات فراوانی مواجه هستند که یکی از آنها موضوع نقدینگی است.

مغانی با بیان اینکه گرانی مواد اولیه همچون کاغذ و تامین سرمایه در گردش از مشکلات پیش روی چاپخانه‌داران است، افزود: طرف حساب چاپخانه‌داران واحدهای تولیدی هستند که این واحدها به دلیل محدودیت در اعتبارات خود بازپرداخت دیرهنگامی دارند و این موضوع چاپخانه‌داران را با مشکل روبه‌رو کرده است.

رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران خراسان رضوی تصریح کرد: در حال حاضر که شرایط اقتصادی کشور با نوساناتی مواجه است بهترین اقدام توجه به صادرات غیرنفتی است و اگر می خواهیم در زمینه صادرات غیرنفتی فعالیت کنیم، بهترین راه توجه به صنعت چاپ و بسته‌بندی است چون این صنعت چرخش مالی بسیاری دارد که می‌تواند علاوه بر اشتغالزایی ارزآوری خوبی را برای کشور به ارمغان آورد.

مغانی با تاکید بر اینکه متاسفانه مسئولان از صنعت چاپ و بسته بندی حمایت نمی‌کنند، گفت: هم‌اکنون ماشین‌آلاتی که برای صنعت چاپ در مشهد مورد استفاده قرار می‌گیرد، تنها فاصله دو ساله با ماشین‌آلات روز اروپا دارد اما موضوعی که اینجا مطرح می‌شود این است که صنعت بسته‌بندی در دنیا در حال تغییر است و با ماشین آلاتی که ما در اختیار داریم نمی‌توانیم با سایر کشورها رقابت کنیم.

سومین نمایشگاه بین المللی چاپ و بسته بندی از ۱۰ الی ۱۳ آذرماه در نمایشگاه بین المللی مشهد برگزار می شود.