مهر: مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: نبود صنایع تبدیلی و بسته بندی زعفران مهم ترین مشکل کشاورزان زعفران کار این استان محسوب می شود.

 

حیدر نامور با بیان این که در سال زارعی جاری میزان برداشت زعفران در خراسان شمالی پنج درصد بیشتر می شود، اظهار داشت: با توجه به سطح زیر کشت پیش بینی شده امسال در این استان دو تن و 700 کیلوگرم زعفران برداشت شود.

وی افزود: امسال 600 هكتار از مزارع اين استان زير كشت طلاي سرخ قرار گرفته و پیش بینی شود میزان محصول تولیدی این سطح به نسبت پارسال افزایش یابد.

به گفته نامور پارسال 585 هكتار از اراضي خراسان شمالی زير كشت زعفران قرار گرفت كه از این سطح دو تن و 90 کیلوگرم محصول زعفران برداشت شد.اين مسوول گفت: شهرستان فاروج با سطح زير كشت 400 هكتار بيشترين سطح كشت اين محصول در خراسان شمالي را به خود اختصاص داده است.

مدير امور باغباني سازمان جهاد كشاورزي خراسان شمالي در مورد مشکلات کشاورزان زعفران کار استان نیز عدم وجود صنايع تبديل و بسته بندي استاندارد در استان را از جمله مشكلات كشاورزان اين محصول عنوان كرد.

وی یکی دیگر از مشکلات زعفران کاران در خراسان شمالی را سختی های موجود در زمینه تهیه پیاز زعفران ذکر و اظهار کرد: در حال حاضر یکی از مشکلات زعفران کاران استان تهیه پیاز آن برای کشت است که باید در این زمینه اقدام موثری صورت گیرد.

به گفته نامور کشت زعفران در خراسان شمالی از خرداد ماه آغاز می شود و در حال حاضر نیز کشاورزان در مناطق مختلف مشغول کشت این گونه هستند.بر اساس اعلام سازمان جهاد كشاورزي خراسان شمالي سطح کشت محصولات کشاورزی در این استان بیش از 340 هزار هکتار شامل اراضی زراعی و باغی است و همه ساله از این سطح در مجموع بیش از یک میلیون و 145 هزار تن انواع محصولات زراعی و باغی برداشت می شود.