هنر بسته بندی: متخصص تولید ماشین‌های بسته‌بندی ILAPAK، با همکاری Van der Windt Verpakking راهکار منحصربه‌فردی را برای تولید پاکت ابداع کرده است.

 

 

با به‌کارگیری ماشین پاکت‌ساز مدل Vegatronic 6000 شرکت ILAPAK، سیستم جدید می‌تواند پاکت‌های کاغذی بالشتکی را از ضایعات جمع‌آوری شده از کنار خیابان تولید کند.

Tony McDonald، مدیر فروش و بازاریابی شرکت در انگلستان می‌گوید: «مهندسین ما سیستم شکل‌دهی تیوب و سیستم سیل ماشین Vegatronic 6000 را به‌روز و اصلاح کردند تا بتوانیم فیلم کاغذی را بر ‌روی آن تولید کنیم. ما علاقه بسیاری به بسته‌بندی کاغذی و این سیستم جدید داشتیم. علاوه بر این که قیمت ماشین بسته‌بندی کاغذی از این نوع شکسته شد این مزیت را هم برای مصرف‌کنندگان پدید آورد که همان فیلم اصلی را بر روی همان ماشین امتحان کنند.

فشار بر صنعت غذایی برای کاهش بسته‌بندی غیرقابل بازیافت، منجر به حرکت از پلاستیک‌های غیرقابل بازیافت به سمت PE بازیافت‌پذیر شد. اگرچه حمل این پلاستیک‌ها به مراکز بازیافت هم خود قصه‌ای جداگانه دارد. چالش ارتقا فیلم کاغذی برای کار در ماشین‌های پاکت‌ساز این است که نیاز به محتویات پلاستیکی برای تضمین موفقیت سیل ضروری است.

اگر فیلم کاغذی بخواهد از استاندارد EN برای بازیافت پیروی کند محتویات پلاستیکی‌اش باید زیر 5درصد از وزن باشد، اگرچه صنعت کاغذ هدف‌گذاری 3درصدی را در نظر گرفته است. در حقیقت اغلب فیلم‌های کاغذی موجود در بازار در حقیقت غیرقابل بازیافت هستند چراکه با فیلم‌های پلاستیکی گوناگون لمینیت شده‌اند. برای این ماشین از فیلم کاغذی CartoPaper استفاده شد که از روکش پایه آب اکسترود نشده برای پشتیبانی از عملکرد سیل و مطابقت با استاندارد EN 643.2 تولید شده بود. 95درصد از این پاکت قابل بازیافت است. ماشین‌ساز برای حل مشکل چروک شدن فیلم قبل از سیل، تونلی را طراحی کرد که فیلم بتواند با عبور از آن با دقت سیل شود.