اجلاس نشان تعالی HSE در صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی با محوریت های قابل توجه و اساسی مانند ایمنی و سلامت صنایع غذایی، استانداردها، نقش محیط زیست در فرآوری غذا و بهره مندی عادلانه آحاد مردم از امکانات سالم، مطلوب و کافی، قرار است در 18 اسفندماه امسال برگزار شود. دراین باره مصاحبه ای با دکتر نعیمی دبیر اجرایی اجلاس داشتیم که در ادامه می خوانید:

 

 

جناب دکتر، در ابتدا لطفا بفرمایید که نشان تعالی HSE چیست؟

نشان تعالی HSE براساس نتایج ارزیابی عملکرد سازمان‌های متقاضی در رابطه با اجرای فعالیت‌ها براساس HSE و با توجه به معیارهای4 گانه مدل اعطا می‌شود. این نشان شامل سطوحی است که برای تعیین آنها ارزیابی همه‌جانبه و کاملی از فعالیت‌های عملیاتی سازمان در ارتباط با فعالیت‌های تولید و ارایه خدمات آن مطابق اصول HSE، و مطابقت با نیازمندی‌های مشتریان و سایر ذی‌نفعان جامعه در رابطه با مسایل HSE انجام می‌شود. در طراحی مدل نشان تعالی HSE به مفاهیم، اصول و مبانی تعالی و کاربردی HSE توجه خاص مبذول شده است.

به‌عنوان یک اصل پذیرفته شده، ایمنی، بهداشت و محیط‌زیست، زمینه‌ساز جلب رضایت مشتریان، کارکنان و عامل پایه در کسب رضایت سایر ذی‌نفعان یک سازمان برای رقابت‌پذیری و دستیابی به موفقیت پایدار و اساسا در زمره مسایل زیربنایی کشور است. بنابراین در دنیای رقابتی امروز باید خود را با سازو کارهای رقابت‌پذیری در حال و آینده تجهیز نماییم و اصول نوین مدیریت HSE و قواعد حضور در بازارهای داخلی و جهانی را بیاموزیم و به اجرا درآوریم.

مهم‌ترین این اصول رعایت HSE در تمامی ابعاد آن، اجرا و استقرار ابزارها و سیستم‌های مدیریت HSE، الگوبرداری و استفاده از روش‌های سنجش و اندازه‌گیری عملکرد HSE است.

 نشان تعالی HSE در وقع ابزاری است برای اندازه‌گیری این معیارها و در کنار آن وسیله‌ای برای ایجاد رقابت سالم و علمی در میان سازمان‌ها اعم از دولتی و خصوصی، تولیدی و خدماتی و نمادی است برای ارج نهادن به زحمات مدیران، کارشناسان و محققان و کارکنانی که به HSE بها داده و با خلاقیت و نوآوری در فعالیت‌ها به‌عنوان فلسفه وجودی سازمان‌ها، به دنبال تامین انتظارات مشتریان، کارکنان و کسب رضایت آنها هستند.

 

اصول اعتباری نشان تعالی HSE چگونه دیده شده است؟

نشان تعالی HSE یک نماد ملی است و برای اعتلای شأن آن به چهار عامل بسیار مهم زیر توجه خاص شده است:

۱) سلامتی نظام ارزیابی و بی‌شائبه بودن آن به‌عنوان عامل اصلی جلب احترام و اعتماد مردم در طول زمان از طریق انتخاب ارزیابان مجرب، بیطرف و اجرای فرآیند ارزیابی به‌طور اطمینان بخش

۲) دقت در کیفیت ارایه خدمات و ارزش‌آفرینی فرآیند ارزیابی به‌عنوان مقیاسی معتبر برای ارزش‌گذاری اقدامات و فعالیت‌های سازمان‌های متقاضی

3) تلفیق مرجع دانشگاهی، سازمان‌ها و مرجع مربوطه دولتی و متخصصان صنعتی در شورای سیاستگذاری و کمیته‌های فنی

4) انجام مطالعات Best Practice‌های داخلی و خارجی در متدولوژی مدل

 

فواید حضور در نشان تعالی HSE برای سازمان‌ها چیست؟

می‌توان به صورت تیتروار به موارد زیر اشاره کرد:

  • · شناخت نقاط قوت و زمینه‌های قابل بهبود با تمرکز و محوریت HSE فعالیت‌ها و تمرکز بر استراتژی HSE
  • · ایجاد زمینه‌هایی به منظور افزایش ارتقاء HSE فعالیت‌ها و بهبود مدیریت HSE سازمان و در نهایت افزایش قدرت رقابت و افزایش سهم بازار
  • · سنجش قابلیت‌های سازمان، در برابر سازمان‌های مشابه و یا رقبا
  • · ارایه یک نگرش واقع بینانه در بین سازمان در ارتباط با HSE فعالیت ها
  • · به اشتراک‌گذاری و فراگیری روش‌ها و موفقیت‌های سایر سازمان‌ها در زمینه مدیریت HSE
  • · دریافت گواهینامه‌های تعهد به تعالی، نشان تعالی و تندیس زرین و بلورین تعالی HSE در دامنه کاربرد مربوطه
  • · امکان استفاده از مزایای مراجع قانون‌گزار و نظارتی برای سازمان‌های برتر تعالی HSE
  • · امکان استفاده از مزایای ایجاد شده برای مدیران HSE و مدیران عامل سازمان‌های برتر

 سازمان‌های متقاضی چگونه می‌توانند ثبت‌نام نمایند؟

متقاضیان می‌توانند برای ثبت‌نام قطعی و جهت دریافت اطلاعات زمانبندی، مهلت ارسال اظهارنامه و شروع فرآیند ارزیابی به پرتال نشان تعالی HSE به آدرس www.hseawards.org مراجعه و یا با شماره تلفن‌های دبیرخانه نشان تعالی (خط مستقیم) 88957400 و یا (30خط) 88981832 تماس حاصل نمایند.

با تشکر از وقتی که در اختیار ما گذاشتید.