هنر بسته‌بندی: با وجود انتشار نشریات مختلف در سالیان متمادی و طولانی، ارایه مقالات متفاوت، نظریات و دیدگاه‌های متنوع هنوز اهمیت صنعت چاپ و بسته‌بندی، به‌عنوان صنعتی که ذایقه و سلیقه مردم را هدایت می‌کند و از همه حیث برای تمامی اقشار جامعه بسیار اهمیت دارد، برای مسوولان جانیفتاده است.

 

مجتمع هودیس پارس, هنر بسته‌بندی, بسته بندی, صنعت چاپ و بسته‌بندی, امیرهومن محمدی, آتلیه طراحی, لیتوگرافی, طراحی, چاپ, صحافی, کارتن‌سازی, ماشین‌آلات,

با وجود اغفال و بی‌توجهی مسوولان مربوطه، سرمایه‌گذاران بخش خصوصی با درک صحیح و آگاهانه برای تحقق این ضرورت، تلاش کرده تا بستری مناسب برای تثبیت و ارتقای این صنعت فراهم کنند و در این بین برخی افراد با تلاش و پشتکار بسیار توانسته‌اند به جایگاه مناسب و درخور ستایشی دست پیدا کنند. یکی از این افراد موفق و سرمایه‌گذار در این صنعت، آقای امیرهومن محمدی مدیرعامل مجتمع هودیس پارس است که توانسته علیرغم جوان بودن، با فعالیت‌های شبانه‌روزی خود و همکارانش، تجربیات فراوانی دراین زمینه به دست آورد و موفقیت‌های خوبی نیز کسب کند.

متن گفت‌وگوی “هنر بسته بندی” با او به شرح زیر است:

لطفاً خودتان و شرکت را به طور کامل معرفی بفرمایید؟

امیرهومن محمدی، متولد 1358 تهران هستم. مجموعه‌ای که در حال حاضر مدیرعامل آن هستم مجتمع هودیس پارس نام دارد که متشکل از یک چاپخانه با تجهیزات کامل چاپ و خدمات پس از آن و آتلیه طراحی است که در آن خدمات پیش از چاپ ازجمله مشاوره، طراحی و هماهنگی مواردی که برای مشتریان قبل از چاپ پیش می‌آید در آن انجام می‌شود.

این شرکت از چه زمانی و با چه هدفی راه‌اندازی شده است؟

در دوران تحصیل دانشگاه به علت علاقه‌مندی شدید به این رشته و صنف، علی‌رغم بی‌ارتباط بودن آن با رشته تحصیلی‌ام شروع به کار و آموختن در حرفه چاپ کردم. در سال 1377 یک آتلیه کوچک طراحی به همین نام تاسیس و به فکر تشکیل تیمی حرفه‌ای افتادم تا در عرصه تبلیغات و چاپ جایگاهی پیدا کنم به همین دلیل تمام توان خود را برای تحقق این تفکر به کار بردم. بعد از تلاش در این زمینه و آشنایی بیشتر با همکارانم در صنف چاپ، تصمیم گرفتم شرکت را توسعه داده و با تاسیس چاپخانه خدمات چاپ را نیز به این مجموعه اضافه کنم تا بتوانم به‌صورت تمام و کمال خدماتی را به نحو احسن به مشتریان این حیطه ارایه دهم، تا اینکه با تلاش و پشتکار فراوان خود و همکارانم توانستم در سال 1385 این امر را محقق کنم.

درباره ماشین‌آلات، امکانات و تجهیزات شرکت توضیح دهید.

مجتمع هودیس پارس مجهز به بخش‌های مختلف خدمات قبل و بعد از چاپ بوده و تمامی خدمات لیتوگرافی، طراحی، چاپ، صحافی، بسته‌بندی و کارتن‌سازی به صورت کامل در این مکان انجام می‌شود.

ماشین‌آلات مجموعه عبارتند از ماشین چاپ 2 ورقی پنج رنگ Roland 200 مجهز به خشک‌کن IR، 2ورقی چهاررنگ Roland 200 همراه با خشک‌کن Speed Master، دستگاه سلفون‌کشی مات و براق و uv مات و براق، 2 دستگاه لترپرس در ابعاد 56 x82 دایکات (تیغ‌زنی و برجسته) در ابعاد 70 x50، دستگاه تاکنی بروشور (30000 برگ در ساعت) – دستگاه جعبه چسبانی (دهانه 70cm) برای تولید انواع جعبه‌هایی که با گرم‌های متفاوت مقوا چاپ می‌شوند و واحد کارتن سازی که در آن انواع کارتن‌های عادی، دایکاتی با انواع ضخامت‌های سه‌لایه، پنج‌لایه و… در ابعاد و اندازه‌های مختلف تولید می‌شود.

چه خدمات و امکاناتی در زمینه بسته‌بندی ارایه می‌دهید؟

همانطور که گفته شد در مجموعه هودیس پارس در ابتدا طرح مشتریان وارد آتلیه طراحی شده و یا اینکه از همان پایه اولیه در آتلیه، طراحی می‌شود. در این قسمت واحد بسته‌بندی، پکیج ایرادها و یا مزایای بسته‌بندی مورد نظر را بررسی کرده و به مشتری ارایه می‌دهد، پس از اصلاح بسته‌بندی اولیه و ارایه ماکت بسته‌بندی به مشتری، مراحل چاپ و پس از چاپ را داریم که بنا بر درخواست مشتریان و یا با مشاوره تیم طراحی بسته انجام می‌شود. مرحله نهایی این کار تولید خود بسته است که با توجه به حضور تیمی کار آزموده و مجرب در این زمینه، سعی می‌شود محصول نهایی بدون عیب و نقص به دست مشتریان برسد. علاوه بر آن بعد از قسمت بسته‌بندی واحد کارتن‌سازی وجود دارد که اغلب بسته‌های تولید شده با بسته‌بندی‌های بزرگتر و یا در اصطلاح «کارتن مادر» تولید و وارد بازار می‌شوند.

آیا برنامه‌ای برای طرح توسعه شرکت در آینده دارید؟

با توجه به جهانی و همه‌گیر شدن این صنعت در دنیا، این مجموعه نیز بر آن بوده است که با این تغییرات هماهنگ شود. ما در سیستم مدیریتی خود تغییرات عمده‌ایی به وجود آورده‌ایم که می‌توان به استقرار سیستم مدیریتی Iso: 9001;2008 اشاره کرد که مراحل تکمیلی آن در این مجموعه در حال انجام است.امید است که با این روند مدیران شایسته‌ای در این مجموعه آموزش ببینند تا بتوانیم با یاری یکدیگر قدم‌های گسترده‌تری برای پیشبرد اهدافمان برداریم.

لطفا انگیزه و هدفتان را از حمایت “بسته‌ها به‌طور کامل توضیح بفرمایید؟

همانطور که می‌دانید کشور ایران یکی از پیشگامان عرصه صنعت چاپ بوده است. از پیشینه چاپ در ایران باستان که بگذریم، نخستین چاپخانه در ایران به دوران صفویان بازمی‌گردد که در جلفای اصفهان به چاپ ذکرها و دعاهای مذهبی آن زمان می‌پرداخت و در دوران ولایت عهدی عباس میرزای قاجار در تبریز صنعت چاپ در ایران به‌طور جدی شکل می‌گیرد. اما حضور بسته‌بندی در این عرصه بسیار نوپا و جوان است.

از علایق شخصی بنده، این عضو کوچک و نوظهور صنعت چاپ و تبلیغات که بگذریم به نظر من با حمایت کردن و فعالیت هر چه بیشتر اهالی چاپ و فن و همکاری مداوم و مستمر آنها با دوستان هنرمند، آموزش و به نمایش گذاشتن دستاوردهای جدید در حیطه بسته‌بندی می‌تواند کمک شایانی به پیشرفت در این عرصه بکند و همچنین با وجود تحولات بسیار که در صنعت بسته‌بندی در کشور ما رخ داده است اما هنوز شاهد کمبودهای زیادی در این صنعت نوپا هستیم که عمده آن کمبود و نبود ماشین‌آلات به روز و جدید است، همینطور کمبود اطلاعات در این زمینه تاثیر بسیار بدی در میان تولید‌کنندگان و همچنین رشد اقتصاد کشور می‌گذارد، در صورتی که با رفع این مشکلات شاید بتوان به عرصه‌های بزرگتری پا نهاد و موفقیت کالاهای ایرانی را در بازارهای داخلی و خارجی تثبیت کرد.

اگرچه من و مجموعه هودیس پارس عضو کوچکی از این اجتماع و تحولات بزرگ هستیم اما به نظر می‌رسد با حمایتی هر چند کوچک می‌توان قدم‌های بزرگ با کمک و همیاری یکدیگر برداشت.موفقیت و بهروزی برای همه کسانی که تیم دو سالانه طراحی بسته‌ها را هدایت و رهبری می‌کنند آرزو می‌کنم و امیدوارم که صنعت بسته‌بندی نیز مانند دیگر صنایع بزرگ کشور جای خود را در میان مردم، تولید‌کنندگان و بازارهای جهانی باز کند.

در پایان اگر صحبتی دارید بفرمایید.

از همه اهالی چاپ و هنروران تشکر می‌کنم و آرزوی موفقیت برای همه دوستان در این حیطه و همچنین برای دست‌اندرکاران ماهنامه “هنر بسته‌بندی” دارم.