هنر بسته بندی: سه طراح اسپانيايی حبابی خوراکی ساخته‌اند که حاوی آب آشاميدنی است، می‌توانيد آن را همه جا همراه داشته باشيد و در هنگام تشنگی، آن را در دهان گذاشته و بخوريد.

 

بسته بندی, حبابی خوراکی, آب آشاميدنی, طراح, اوهو, بطری پلاستيکی, بازیافت بطری‌های پلاستيکی, بطری‌های آب, اسفريفيکيشن,

به گزارش سايت «مشبل» گارسيا گونزالز، گيلوم کوخه و پير پازلير سه طراحی هستند که اين حباب با نام «اوهو» را ساخته‌اند که ديگر برای حمل آب آشاميدنی به بطری پلاستيکی نيازی نيست. نه زباله پلاستيکی در کار است و در نتیجه نيازی به بازیافت بطری‌های پلاستيکی هم نیست.

به گزارش «شورای هوای پاک»، چيزی حدود ۵۰ درصد از مقدار ۲.۴ ميليون تُن بطری زباله‌های پلاستيکی، حاوی بطری‌های آب است. اين شورا گفته با توليد «اوهو» می‌توان به مقدار قابل توجهی توليد بطری پلاستيکی را کاهش داد.

اين حباب که مثل يک بادکنک پر از آب کوچک به نظر می‌رسد، از مواد خوراکی توليد شده که برای بدن هيچ ضرری ندارد. هر مصرف کننده‌ای يا می‌تواند هر حباب را در ميان دندان‌ها فشرده و آب آن را سربکشد و يا کل آن را بجود و آب آن را بياشامد.

به گزارشی که «هافينگتون پست» نوشته، اين حباب توسط روشی به نام «اسفريفيکيشن» که در سال ۱۹۴۶ پايه‌گذاری شد و هنوز در برخی صنايع غذايی و برای ساخت غذاهای مدرن، کاربرد دارد، ساخته می‌شود.

موادی که اين حباب را تشکيل می‌دهد بدون ضرر بوده و ارزان است – هرکدام حدود دو سنت هزينه می‌برد – و هرکسی حتی در خانه خود هم به راحتی می‌تواند آن را توليد کند. «اوهو» جايزه «لکسوس» ۲۰۱۴ را برای سه طراح اين پروژه به ارمغان آورده است.  

هرچند در حال حاضر مراحل اوليه ساخت اين محصول اجرايی شده، ولی توليد انبوه و نيز چگونگی انتقال آن به دست مشتری در دست بررسی است.«اوهو» هنوز در بازار و برای مشتريان توزيع نشده ولی سايت حاميان محيط زيست «این هبيتت دات کام» ويديويی سه دقيقه‌ای توليد کرده و در آن روش ساخت «اوهو» را نشان می‌دهد.

محصولی که در خانه تولید می‌کنید به این اندازه است، هرچند می‌توان آن را بزرگ تر هم درست کرد

برای ساخت، شما به اين مواد نياز داريد: «سديم الژينيک» يا آلژينيک اسيد، «لاکتات کلسيم» که هر دو مواد شيميايی ارزانی هستند که راحت قابل دسترسی و خريد است.

بعد به يک ظرف آب حاوی چهار ليوان آب، و همچنين يک ظرف حاوی يک ليوان آب آشاميدنی نياز داريد. اين آب آشاميدنی همان آبی است که در حباب خود ذخيره می‌کنيد. يک ظرف آب ديگر برای شست‌و‌شو همراه داشته باشيد، به همراه يک هم‌زن و يک قاشق گود.

سديم آلژينيک به مقدار يک گرم را برداشته و در ظرف آب آشاميدنی بريزيد و با هم‌زن آن را حسابی مخلوط کنيد و برای ۱۵ دقيقه کنار بگذاريد تا حباب‌های آن از بين برود.بعد از گذشت زمان ۱۵ دقيقه، پنج‌گرم لاکتات کليسم را به درون ظرف آبی که حاوی چهار ليوان آب است بريزيد و به آرامی آن را به هم بزنيد. با قاشق و به آرامی برای چند دقيقه هم بزنيد تا مطمئن شويد تمامی لاکتات کلسيم، حل شده است.

بعد توسط قاشق گودی که در دست داريد، به آرامی آب آشاميدنی که به سديم آلژينيک مخلوط شده را با قاشق برداشته و به آرامی در مخلوط آبی که با لاکتات کلسيم قاطی شده، رها کنيد. به محض اين که با قاشق آن را در محلول بگذاريد، می‌بينيد که به شکل يک حباب خود را می‌گيرد.

چند بار ديگر می‌توانيد اين کار را انجام دهيد. فقط مطمئن شويد که بيش از حد ظرف را با حباب‌های تشکيل شده، پُر نکنيد. همين طور که نگاه می‌کنيد، حباب‌ها شکل می‌گيرند. با يک قاشق و به آرامی محلول را خيلی آرام هم بزنيد. اين کار را به مدت سه دقيقه ادامه دهيد.

پس از سه دقيقه، به آرامی حباب‌ها را با يک قاشق بزرگ خارج کنيد و درون يک ظرف آب بگذاريد تا پروسه را متوقف کند. بعد از آن، حباب آب‌آشاميدنی و خوراکی شما آماده است. به محض اين که فشارش دهيد از آن آب بيرون می‌آيد.