ایرنا: نبود صنایع بسته بندی، تبدیلی و فرآوری خرما مشکل عمده نخل کاران قصرشیرین است که سال هاست با آن دست و پنجه نرم می کنند.

 

صنایع بسته بندی، تبدیلی و فرآوری خرما, بسته بندی, درخت خرما, کارخانه بسته بندی خرما,

از گذشته های بسیار دور خاستگاه اصلی خرما و به ویژه رقم مرغوب اشرسی بوده است ولی این شهرستان گرمسیری با وجود داشتن دو مرز رسمی خسروی و پرویزخان از نداشتن صنایع تبدیلی و امکان بسته بندی و فروش بهتر این محصول رنج می برد. این امر باعث فروش خرمای قصرشیرین بصورت فله ای و در نهایت بسته بندی با نام دیگر شهرهایی که امکان بسته بندی این محصول مهم را دارند شده است. ایجاد صنایع بسته بندی و فرآوری خرما در این منطقه مرزی علاوه بر اشتغالزایی مناسب موجب بهبود وضعیت معیشتی باغداران و تولید کنندگان خرما و اهرمی برای تشویق سایرین برای گرایش به تولید این محصول با ارزش می شود.
خرما اکسیر جوانی
خرما دارای خواص بسیار زیادی از جمله بازگشت انرژی و جوانی از دست رفته است که در قرآن و دیگر کتاب های مقدس نیز به خواص این میوه شفابخش اشاره ویژه شده است.این روزها نخل کاران شهرستان مرزی قصرشیرین بعنوان تنها شهرستان استان گرمسیری استان کرمانشاه درگیر برداشت محصول خرمای خود هستند که مجبورند به دلیل مشکلاتی از جمله نبود صنایع بسته بندی مناسب آن را با قیمت ارزان و یا بصورت فله ای به دلالان می فروشند.
درخت خرما خواص بی شماری دارد و می توان گفت که از تمام قسمت های این درخت می توان استفاده کرد و یک ضرب المثل عربی می گوید که خواص درخت خرما به اندازه روزهای سال است.محصول خرما در صنعت مصارف مختلفی دارد که از این میوه با ارزش شیره خرما، شهد خرما، قند مایع، سرکه خرما، کلمپه خرما، حلوای خرما، چیپس، لواشک، شکلات، سس، رب، کمپوت و مارمالاد تهیه می شود و از ضایعات این محصول نیز در ترکیب خوراک دام و طیور و از برگ آن در ساخت، جارو، انواع ظروف بافتنی، حصیر و از تنه و چوب خرما نیز می توان در کارخانه های نئوپان سازی، کاغذسازی و همچنین پوشش ساختمان ها و پل ها استفاده کرد.
خرما به علت ارزش غذایی فراوان در بحران های مختلف مانند سیل، زلزله، جنگ و خشکسالی استفاده های فراوانی دارد.با توجه به خشکسالی های اخیر و بحران کم آبی خرما به دلیل ویژگی های منحصر به فرد در برابر کم آبی و تحمل شرایط نامساعد آب و خاک مقاومت خوبی دارد و همین موجب شده تا نخل کاران مناطق مختلف به ویژه منطقه گرمسیری که با مشکل کم آبی مواجه هستند از کاشت این درخت استقبال کنند.

ایجاد صنایع تبدیلی و بسته بندی و فرآوری خرما خواسته نخل کاران
یکی از نخل کاران با سابقه قصرشیرین با فعالیت 30 ساله در امر تولید خرما می گوید: هم اکنون قصرشیرین تنها مرکز تولید خرما در غرب کشور است ولی نبود صنایع بسته بندی و فرآوری در این شهرستان باعث افزایش ضایعات این محصول شده و برای جلوگیری از خسارت بیشتر مجبوریم آن را ارزان بفروشیم.
م – صیادی به خبرنگار ایرنا افزود: برای تولید این محصول با ارزش زحمات بسیار و هزینه های مختلفی را متحمل می شویم اما نبود کارخانجات و صنایع بسته بندی و فرآوری باعث شده تا این محصول برای بسته بندی و فرآوری به دیگر شهرهای کشور که امکان بسته بندی را دارند منتقل و در نهایت با عنوان و یا برند همان شهر در بازار بفروش برسد.
ح -غ نیز به خبرنگار ایرنا گفت: متاسفانه نبود کارخانه بسته بندی خرما مشکلات زیادی را برای کشاورزان و نخل کاران ایجاد کرده بگونه ای که هم اکنون مجبوریم خرمای خود را به صورت فله ای و سنتی در بازار بفروش برسانیم و این امر باعث می شود از کیفیت، ارزش و قیمت خرما کاسته شود.
یکی دیگر از نخلکاران شهرستان قصرشیرین با سابقه فعالیت 25 ساله در این بخش نیز می گوید: مجبوریم تولیدات خود را به قیمت پایین و قبل از برداشت به دلالان بفروش برسانیم.
ح – صیادی به خبرنگار ایرنا گفت: در صورت احداث و راه اندازی کارخانه صنایع تبدیلی و بسته بندی خرما در این منطقه علاوه بر اشتغالزایی جوانان این شهرستان درآمد نخل کاران نیز افزایش می یابد و بخشی از مشکلات آنها نیز رفع خواهد شد.

  آمادگی برای پرداخت تسهیلات به سرمایه گذاران بخش خصوصی
مدیر جهاد کشاورزی قصرشیرین از آمادگی این نهاد برای پرداخت تسهیلات به متقاضیان و سرمایه گذاران بخش خصوصی برای ایجاد صنایع بسته بندی و فرآوری محصول خرما در این شهرستان خبر داد.
رضا محمدی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: ایجاد صنایع فرآوری و بسته بندی خرما موجب حذف دلالان و واسطه ها و فروش بهتر محصول خرما و صادرات آن به سایر استان های کشور با توجه به مرغوبیت خرمای قصرشیرین می شود.وی ادامه داد: پیش بینی می شود که امسال از 418 هکتار از نخلستانهای بارور این شهرستان دو هزار و 508 تن خرما برداشت و روانه بازار مصرف شود.
وی افزود: کار برداشت خرما از نیمه اول شهریور ماه امسال آغاز شده و تا اوایل مهر ماه نیز ادامه دارد و عملکرد این محصول در هر هکتار شش تن است.مدیر جهاد کشاورزی قصرشیرین زاهدی، اشرسی، کبکاب، جعفری، ازرق، دیری و خضراوی را عمده ارقام خرماهای تولیدی در این شهرستان ذکر کرد.محمدی با بیان اینکه همچنین 446 هکتار از نخلستانهای این شهرستان گرمسیری تاکنون به مرحله باروری نرسیده است اظهار کرد: امسال شاهد افت تولید محصول به علت خشکسالی و بحران کم آبی در کنار دمای بالا که موجب تخریب بخشی از نخلستانهای بارور این شهرستان شده، هستیم.وی عمده خرمای تولیدی رقم اشرسی کشور را مربوط به شهرستان قصرشیرین دانست و افزود: رقم اشرسی از ارقام خاص کشت شده این منطقه گرمسیری است که خاستگاه اصلی آن عراق بوده است.
وی رقم اشرسی را دارای دو نوع خشک و نرم عنوان کرد و گفت: همه انواع این رقم درشت و گوشتی با کیفیت و بسیار خوش طعم است.
وی اظهار کرد: براساس برنامه ریزی انجام شده امسال دو هزار و 464 اصله نهال خرما که بصورت پاجوش تولید شده با هدف توسعه سطح زیرکشت به مجموع نخلستانهای شهرستان اضافه شد.
معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار قصرشیرین نیز گفت: با توجه به وسعت سطح زیرکشت خرما و مرکبات و استقبال ذائقه های متفاوت از این دو محصول خلا و نبود صنایع نگهداری، بسته بندی و فرآوری محصول خرما در این شهرستان کاملا مشهود است.نعمت الله نازپرورده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: در صورت آمادگی بخش خصوصی برای احداث صنایع نگهداری، بسته بندی و فرآوری محصول خرما شرایط برای پرداخت تسهیلات به متقاضیان واجد شرایط وجود دارد.وی افزود: همچنین احداث این صنایع به اقتصاد کشاورزان و نخل کاران منطقه کمک خواهد کرد و خرمای این شهرستان با برند خود منطقه بسته بندی و در نهایت به فروش می رسد که این امر نقش موثری در تولید، سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال برای جوانان این دیار به همراه خواهد داشت.

http://www.irna.ir/fa/News/81765892/