ایرنا: رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس با اشاره به حضور هیات های اقتصادی خارجی در ماه های گذشته در شیراز گفت: شرکت هایی از کشور کرواسی برای سرمایه گذاری در صنایع بسته بندی این استان اعلام آمادگی کردند.

 

علی همتی  افزود: مقرر شده است هیاتی از استان فارس با هدف رایزنی و بازدید از صنایع کرواسی رهسپار این کشور شود و همچنین توانمندی های این کشور در زمینه بسته بندی کالا و محصولات در نمایشگاه بین المللی شیراز به نمایش درآید. وی گفت: کشور کرواسی از کشورهای پیشتاز در زمینه برخورداری از فناوری و دستاوردها در زمینه بسته بندی است که این ظرفیت می تواند برای ارتقای صنایع بسته بندی در استان فارس به کار گرفته شود.
یوسیپ لکو رییس پارلمان کشور کرواسی 14 مهرماه 94 در راس هیاتی از بازرگانان و سرمایه گذاران این کشور در شیراز با فعالان اقتصادی استان فارس دیدار و درباره محورهای همکاری تبادل نظر کرد. کرواسی به مرکزیت زاگرب از کشورهای بالکان در اروپا محسوب می شود.
  حضور هیات های خارجی در ایران نشانه حصول اعتماد
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس در بخش دیگری از این گفت و گو در پاسخ به این پرسش که برخی صاحبان تریبون از بسته نشدن قراردادهای سرمایه گذاری کشورهای خارجی با وجود حصول تفاهم هسته ای انتقاد می کنند، گفت: شیوه بستن قرارداد در دنیا این گونه نیست که امروز تحریم ها لغو شود و فردا قرارداد امضا شود بلکه باید با اجرایی شدن فرایند لغو تحریم ها، امکان سنجی ها برای سرمایه گذاری در ایران صورت گیرد و بعد از این است که می توان انتظار عقد قراردادهای جدید را داشت.
همتی با اشاره به صدور جواز فعالیت یک شرکت آلمانی در زمینه تولید قطعات گچ پیش ساخته در شیراز گفت: حدود سه تا چهارماه فعالیت های امکان سنجی و مذاکرات برای عقد قرارداد سرمایه گذاری این شرکت طول کشید و این گونه نیست که فرایند جذب سرمایه گذاری خارجی یک شبه صورت گیرد.
وی اظهار کرد: می توان گفت که آثار لغو تحریم ها را می توان از دو، سه ماه دیگر باید شاهد بود و تا این مرحله می توان گفت که رفت و آمد هیات های تجاری به کشورمان که پیش از این همین مراودات هم تحت تاثیر تحریم ها قرار گرفته بود، نشان دهنده اعتمادی است که در سایه مذاکرات هسته ای بین طرفین حاصل شده است و این خود یک دستاورد تلقی می شود.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس افزود: علاوه بر سرمایه گذاران آلمانی و کرواسی، مذاکرات جدی برای جذب سرمایه گذاران کشورهایی همچون ایتالیا در این استان صورت گرفته است که با نهایی شدن این تلاش ها می توان درباره آنها سخن گفت.