ایسنا: یک گروه کارآفرین جوان مکزیکی نوعی سیستم جدید طراحی کرده‌اند که بطری‌های پلاستیکی را به کاغذ معدنی تبدیل کرده و می‌تواند تا ۲۰ درخت و ۵۶ هزار لیتر آب را در هر تن کاغذ تولیدی حفظ کند. 

این کاغذ ضدآب که با نور تجزیه می‌شود برای چاپ کتاب، جعبه و در کل لوازم‌التحریر قابل استفاده است. به گفته «اور آدریان ناوا» از موسسان شرکت Cronology در مکزیک، با جلوگیری از قطع درختان و عدم استفاده از آب، هزینه‌ها کاهش یافته و همچنین به حفظ سیاره زمین کمک می‌شود.

اگرچه کشورهایی مانند اسپانیا و تایوان در حال حاضر از فرآیندهای مشابه برای تولید کاغذ معدنی استفاده می‌کنند، اما محققان مکزیکی بر این باورند که سیستم Cronology چهار برابر ارزانتر از روش‌های رایج است؛ این فرآیند ۱۵درصد ارزانتر از روش‌های ساخت سنتی کاغذ عنوان شده است زیرا از مواد شیمیایی مانند کلر یا آب استفاده نمی‌شود.

ایده اصلی این کاغذ، کاهش هزینه‌های تولید و قطع درختان است. مکزیک در حال حاضر سالانه ۷۰۰هزار تن کاغذ تولید می‌کند که بیشتر برای کتاب و دفتر و همچنین کاغذهای بسته‌بندی و دستمال توالت مورد استفاده است.

به گفته سازندگان، تولید یک تن کاغذ سنتی با تاثیر ۱۰۰ ساله بر روی محیط‌زیست همراه است، اما کاغذ معدنی با استفاده از ۲۳۵ کیلوگرم مهره پلی‌اتیلن ترفتالات که از بازیافت بطری‌های آب به‌دست آمده، کربنات کلسیم و سنگ توانسته این مسئله را حل کند. کاغذ معدنی از انواع سنتی خود محکم‌تر بوده و نمی‌توان آن را با دست پاره کرد. همچنین این کاغذ ضدآب بوده و تنها میزان لازم از مرکب را به خود جذب می‌کند.

بطری‌های پلاستیکی ابتدا توسط تکه‌های مختلف کربنات کلسیم به شکل مهره‌های پلاستیکی درآمده و سپس تحت فرآیند قالب‌گیری با درجه حرارت بیش از ۱۰۰ درجه سانتیگراد قرار می‌گیرند. در نهایت این ماده طی فرآیند نورد به شکل ورق‌های بزرگ کاغذ درآورده می‌شود.این کاغذ طی شش ماه تجزیه شده و تنها جنبه منفی آن، این است که نمی‌توان ژل مرکب آن را به‌دلیل برخورداری از الکل مجددا مورد مصرف قرار داد.