واحد مرکزی خبر: مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران کشور گفت: در صورت صدور مجوز از سوی سازمان دامپزشکی کشور، امکان عرضه شیر فله ای سالم با بسته بندی جدید به بازار وجود دارد.

سعید سلطانی سروستانی افزود: حدود یک ماه گذشته پیشنهاد صدور مجوز عرضه شیرخام به صورت فله ای در بسته بندی های  نایلونی برای کاهش قیمت محصولات لبنی به برخی دستگاه های اجرایی از جمله سازمان دامپزشکی کشور ارایه شد، اما تاکنون پاسخی از سوی این سازمان دریافت نشده است.وی اظهار کرد: هم اکنون دامداران با مازاد تولید شیرخام مواجه هستند، در حالی که کارخانجات و صنایع لبنی برخی استان ها از خرید شیرخام از دامداران خودداری می کنند.به گفته وی ، صنایع لبنی شیرخام را به قیمت هر کیلو930 تومان از دامداران خریداری کرده و محصولات لبنی را با قیمتی بالاتر از هزینه تمام شده به بازار عرضه می کنند..

مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران ماندگاری شیر خام را پایین دانست و تصریح کرد: به دلیل ماندگاری پایین، امکان نگهداری شیر در مدت زمان طولانی وجود ندارد، بنابراین در صورتی که شیر از سوی کارخانجات خریداری نشود، روی دست دامداران می ماند که به ناچار به صورت فله ای به بازار عرضه می شود.

سلطانی اظهار کرد: در این راستا در نظر داریم با همکاری و نظارت سازمان دامپزشکی کشور شیر سرد فله ای سالم (دمای چهار درجه سانتیگراد) با بسته بندی نایلونی به بازار عرضه شود تا مصرف کنندگان بتوانند شیر مورد نیاز مصرفی خود را با قیمت مناسب تری خریداری کنند.وی ادامه داد: البته ضوابطی همچون تهیه و تامین شیرفله ای سرد از دامداری های مجاز و سالم با بار میکروبی پایین در نظر گرفته شده و مورد تاکید است.

مدیرعامل اتحادیه دامداران از سازمان دامپزشکی کشور خواست به منظور کاهش قیمت محصولات لبنی ،مجوز عرضه شیر خام از دامداری های سالم را با بار میکروبی پایین صادر کند