ایسنا: سیستم کنترل خودکار پرکن بلیستر در بسته‌بندی قرص و کپسول با هدف افزایش کنترل کیفیت دارو حین بسته‌بندی در یک شرکت دانش‌بنیان طراحی و ساخته شد.

حسین صیاد‌زاده مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان گفت: در فرآیند تولید دارو کنترل کیفی حین تولید از اهمیت خاصی برخوردار است و اتوماسیون این بخش باید با حساسیت بیشتری انجام شود.

وی با بیان اینکه در اکثر کشور‌ها کنترل کیفی دارو حین تولید به‌صورت خودکار است، افزود: با پیشرفت فناوری سیستم‌های خودکار الکترومکانیکی بخشی از وظایف نیروی انسانی در جهت کنترل دارو حین بسته‌بندی را برعهد گرفته‌اند.صیاد‌زاده ادامه داد: ما در این شرکت دانش‌بنیان این سیستم را با هدف بالا‌بردن دقت کنترل کیفیت دارو حین بسته‌بندی با نرم‌افزار‌های کاملا بومی و بدون وابستگی خارجی طراحی کرده‌ایم.

به گفته‌ مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان جایگزینی سیستم خودکار به جای نیروی انسانی هنگامی به‌طور کامل محقق می‌شود که فناوری بینایی ماشینی جایگزین چشم انسان در این سیستم شود.صیاد‌زاده اظهار کرد: سیستم کنترل خودکار پرکن بلیستر در بسته‌بندی قرص و کپسول طراحی و ساخته شده یک سیستم کامل (ماشین ویژن) است که در دستگاه‌های بسته‌بندی دارو تعبیه می‌شود و به‌طور همزمان بسته‌بندی را با دوربین کنترل می‌کند.به گفته‌ وی، ابتکار این طرح در کاهش 50 درصدی قیمت تمام‌شده برای ساخت سیستم است.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان در پایان گفت‌وگو درخصوص نوآوری این طرح تصریح کرد: ابعاد این سیستم برای تطابق با دستگاه‌های مختلف بسته‌بندی دارو قابل انعطاف است و همچنین قابلیت تشخیص وجود اشیای خارجی در بسته‌بندی، تشخیص له‌شدگی و یا لب‌پریدگی محصول را دارد.