هنر بسته بندی: در یک تحقیق، که نتیجه آن در نشریه آمریکایی “تولید مثل در انسان” (Reproduction in Humans)، به چاپ رسیده، میزان مواد شیمیایی حاوی فلوئورین (PFCs)، در خون 1240 زن اندازه گیری شده است.

 

به گزارش BBC  محققان متوجه شدند که ارتباطی معکوس میان میزان این دست از مواد شیمیایی در خون و احتمال بارداری در زنان وجود دارد. یعنی اگر مواد شیمیایی فلوئورین دار در خون زنان بیشتر باشد احتمال باردار شدن آنها کمتر می شود. کارشناسان بریتانیایی می گویند تحقیقات بیشتری برای تائید این ارتباط نیاز است.

پی اف سی ها، در صنعت، مصارف زیادی دارد چون در مقابل گرما مقاوم است و این قابلیت را نیز دارد که اجازه ندهد آب و روغن نفوذ کند. با این حال، تراکم بالای این مواد با آسیب به اعضای بدن حیوانات مرتبط دانسته شده است و پی اف سی قادر است تا مدت ها در بدن باقی بماند.

محققان دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس (UCLA)، در این تحقیق جدید خود نمونه خون زنان بارداری را مورد آزمایش قرار دادند که برای اولین بار برای مراقبت های قبل از زایمان به بیمارستان مراجعه کرده بودند و از آنها پرسیدند که آیا بارداری آنها با برنامه ریزی بوه است یا تصادفی و همچنین این که با چه سرعتی باردار شده اند. میزان پی اف سی خون آنها بین 6 ممیز 4 دهم نانوگرم در یک میلی لیتر خون، تا 106 ممیز چهار دهم نانوگرم در هر میلی لیتر متغیر بود (نانوگرم برابر است با یک میلیاردم گرم).

محققان آمریکایی زنان باردار داوطلب را بسته به میزان پی اف سی که در خونشان اندازه گیری شده بود، به چهار گروه “کمترین پی اف سی” تا “بیشترین پی اف سی ” تقسیم کردند. آنها متوجه شدند که زنانی که میزان مواد شیمیایی فلوئورین دار خونشان بیشتر بود احتمال این که برای باردار شدن بیش از یک سال انتظار کشیده باشند یا به باروری آزمایشگاهی (آی وی اف) متوسل شده باشند، بیشتر از زنانی بوده که پی اف سی کمتری در خونشان مشاهده شده بود.

دکتر چونیوآن فی، یکی از محققان دانشگاه یو سی ال ای، می گوید که تحقیقات قبلی نشان داده بود که مواد شیمیایی پی اف سی ممکن است در رشد جنین اخلال ایجاد کند.خانم دکتر فی گفت چرخه قائدگی در زنانی که بیشتر در معرض مواد پی اف سی بوده اند نامنظم تر بوده که ممکن است به این معنی باشد که اخلال در ترشح هورمون ها باعث این بی نظمی شده باشد.

تونی رادرفورت، رئیس جامعه باروری بریتانیا، گفت: “این مطالعه تاکیدی است بر اهمیت هشیار بودن زنان و مردان در مورد عوامل محیطی که ممکن است تاثیر سو بر باروری داشته باشد.”در سال های اخیر تحقیقات زیادی در باره تاثیر مواد شیمیایی بر رشد جنین ها، نوزادان و کودکان پسر و دختر انجام گرفته است که نتیجه بسیاری از آنها گرچه صد در صد قطعی نبوده، دست کم نگران کننده بوده است.

از جمله محققان اسکاتلندی تابستان سال گذشته اعلام کردند پسرهایی که در مرحله جنینی 8 تا 12 هفتگی هستند و در معرض مواد شیمیایی به کار برده شده در مواد آرایشی قرار می گیرند ممکن است در آینده با ناباروری مواجه شوند.