ایرنا: استاندار آذربایجان غربی گفت: مسوولان دستگاه های اجرایی مرتبط، تمهیدات لازم را برای سورتینگ و بسته بندی مناسب کالاهای تولیدی استان در راستای صدور آنها به کشورهای دیگر بیندیشند.

قربانعلی سعادت در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی آذربایجان غربی افزود: تامین زیرساخت های لازم برای بسته بندی مناسب و سورتینگ و حمایت های بانکی از جمله مواردی است که می توانند در راستای صادرات بهتر محصولات تولیدی استان به ویژه سیب تاثیرگذار باشند.

وی با اشاره به بسته بندی سیب تولیدی به صورت دستی توسط باغداران اضافه کرد: با توجه به افزایش هزینه ها و کاهش درآمدها، بسته بندی ها در سایز کوچک تر و وزن های متفاوت تر باید انجام گیرد تا بتوان به راحتی در داخل کشور توزیع و برای کشورهای دیگر صادر کرد.

وی بر تسهیل صادرات و واردات در مبادی گمرکی و مرزهای آذربایجان غربی تاکید کرد و ادامه داد: مسوولان استانی باید راهکارهای کاربردی برای رفع موانع در این خصوص ارایه دهند تا بتوانیم برای حل مشکلات این بخش تصمیمات عملی بگیریم.

استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه برخی اختیارات در خصوص گمرکات از استانها سلب و در کشور متمرکز شده است، اظهار کرد: این مشکلات باید به صورت ملی و در سطح کلان بررسی و تصمیم گیری شود.

سعادت به موضوع تاخیر خروج کامیون های ایرانی در مرز ترکیه و حمل یکسره کالا از استان به کشور عراق اشاره کرد و گفت: پیگیری این دو موضوع در دستور کار مسوولان است که امیدواریم مشکل مرز ترکیه بر این اساس حل شود ولی طرف عراقی به دلیل مسایل و مشکلات خود، اجازه حمل یکسره را نمی دهد .