هنر بسته بندی: تحقيقات جديد نشان مي‌دهد كه ظروف چند بار مصرف پلاستيكي (RPCs) براي حمل ميوه و سبزيجات در كانادا براي جلوگيري از آلودگي استفاده مي‌شوند.

ظرف پلاستیکی, بسته بندی, پاتوژن, بازرسی, هنر, packaging, plastic, سالمونلا, rpc,

تحقيق كه به وسيله محققين University of Guelph انجام شده است، امكان آلودگي را به‌عنوان نگراني عميق نشان داده است. Keith Warriner نويسنده تحقيق در اين خصوص چنين مي‌گويد: «نتيجه اصلي تحقيق اين است كه RPCهايي كه در شرايط بهداشتي تحويل داده مي‌شوند كاملا تميز نيستند. از جنبه ايمني غذا به معناي اين است كه پاتوِژن‌هايي همچون Salmonella، norovirus و cyclospora مي‌توانند به محصول انتقال يابند.» وي ادامه مي‌دهد كه علاوه بر پاتوژن‌هاي انساني امكان دارد كه پاتوژن‌هاي گياهي همچون Erwinia، Pseudowonas، Xanthomonas و Ascomycetes نيز منتقل شوند كه در نتيجه ضايعات زودرس محصول را در پي خواهند داشت. در كانادا برخي خرده‌فروشان محصول خود را از مزرعه تا مغازه به وسيله اين ظروف انتقال مي‌دهند. ظرف‌ها به وسيله مزرعه‌داران براي انتقال محصول اجاره مي‌شود و سپس به آمريكا براي تميزكاري بازگردانده مي‌شوند. به‌طور مثال در اونتاريو، RPCها براي ضدعفوني به شيكاگو بازگردانده مي‌شوند.

ظروف موجود در مزارع اونتاريو و كبك براي ضدعفوني كلي كنترل مي‌شوند (بازرسي چشمي و تست ATP)، علاوه بر محتويات باكتريايي (تمام محتويات هوازي) كه شامل نشانگرهاي ته‌نشين شده هم مي‌شوند (coliforms و enterobacteriacease) و در مجموع 64 درصد از كل RPCها از نظر استاندارد ضدعفوني رد مي‌شوند و 56 درصد از سيني‌ها داراي محتويات هوازي بيش از حد مورد نياز تعيين شده هستند.

Warriner مي‌گويد: نتايج نشانگر شواهدي مبني بر وجود پتانسيل‌ بالاي خطر است. RPCهايي كه براي حمل غذا مورد استفاده قرار مي‌گيرند زمينه‌ساز فاجعه هستند ما پيشنهاد مي‌كنيم كه روش آلودگي‌زدايي RPCها بازنگري شود تا از حمل‌ و انتقال پاتوژن‌هاي انساني جلوگيري شود. نتايج همچنين نشان مي‌دهد كه تغييرات مشهودي در آمار بهداشتي RPCها وجود دارد و اينكه بسياري از آنها آسيب ديده‌اند و از لحاظ ظاهري نيز كثيف هستند. بازرسي چشمي RPCها نسبتي را آشكار كرد كه آسيب ديده بودند يا ليبل‌هاي باقيمانده از استفاده قبلي را بر خود داشتند. از آنجايي كه ريشه اين مشكل نامشخص است، سيستم‌هاي ناكارآمد تميزكاري و حمل‌ونقل در آمريكا بايد اين مسئله را توضيح دهند.

Mike Harwood مدير World Containerboard Organization چنين معتقد است: «خرده‌فروشان توليدكننده علاقه دارند تا ميوه‌ها و سبزيجاتشان را در بسته‌بندي كروگيتي نمايش دهند چراكه جعبه‌ها محصولي طبيعي هستند، از فيبر چوب تجديدپذير ساخته شده‌اند و كاملا در طبيعت ما پايدار هستند.

خرده‌فروشان بزرگي همچون whole Foods، Publix و Lostco به اهميت و زيبايي جعبه‌هاي كروگيتي چاپ شده و كمك آنها به تازه‌رساني محصول به خريدار پي برده‌اند.