ایرنا: مدیرکل چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به این که گردش مالی سالانه این صنعت هفت هزار میلیارد ریال است گفت: 80 درصد از گردش مالی صنعت چاپ مربوط به انواع بسته بندی است و تنها پنج درصد آن را چاپ کتاب و 15 درصد را نشریات دیگر شامل می باشد.

 

گردش مالی صنعت چاپ, بسته بندی, صنعت بسته بندی, قوطی دستمال کاغذی, دستگاه های چاپ,

محمدرضا برازش در همایش تجلیل از صنعتگران چاپ و نشر در بجنورد مرکز خراسان شمالی اظهار کرد: ما نتوانسته ایم یک ارتباط منطقی بین صنعت چاپ ونشر و دیگر صنایع برقرار کنیم به همین دلیل صنعت بسته بندی در کشور مابسیار ضعیف است و مجبور به خام فروشی هستیم.
وی با بیان این که بین نیازهای ما و میزان فروش تولید تعادل وجود ندارد تصریح کرد: انبوه واردات و ضعف ما در تولید و فرآوری باعث ضربه به این صنعت شده است.
وی با اشاره به این که هیچ کاغذی بدون چاپ معنی ندارد تصریح کرد: تابلوهای تبلیغاتی بسیار زیادی که در همه شهرها برای مناسبت های مختلف به کاربرده می شود است انواع و اقسام کارت های اعتباری، قوطی دستمال کاغذی وغیره همه نیازمند صنعت چاپ است.
برازش افزود: خام فروشی میزان سود را پایین می آورد باید سعی کنیم با ارائه خلاقیت در نوع بسته بندی جذابیت فروش محصولات را بالا ببریم و لازمه این کار هم سرمایه گذاری در این صنعت است.
مدیرکل چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد گفت: از آنجایی که دستگاه های چاپ ونشر هزینه بسیار بالایی را می طلبد باید سعی شود در مرحله اول از تولید کننده داخل و اگر هم نشد از سرمایه گذار خارجی دعوت به سرمایه گذاری در این صنعت کنیم.
وی خاطرنشان کرد: استان های تهران و همدان و خراسان رضوی در جذب سرمایه گذار بسیار موفق عمل کرده اند و در حال حاضر سرمایه گذاران اتریشی ،پاکستانی در این شهرها سرمایه گذاری های کلانی انجام داده اند.
مدیرکل چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تراز واردات و صادرات چاپ کشور را منفی عنوان کرد و گفت: به دلیل داشتن زبان خاص در حوزه کتاب و ضعف سرمایه گذاری در این حوزه واردات و صادرات زیادی انجام نمی شود.
برازش با اشاره به این که در حوزه صادرات کمتر از 10 درصد مبادلات صورت گرفته است گفت: در سال گذشته 150 میلیون جلد کتاب غیردرسی تولیدشده است که میزان کاغذ مصرفی برای کتاب های درسی 110 هزار تن بوده و برای روزنامه و نشریات کمتر از 100 هزار تن بوده است.
برازش تصریح کرد: جایگاه کنونی ایران در حوزه چاپ و نشر در خاورمیانه پنجم است این در حالی است که پیش بینی ما در سند چشم انداز تاکید بر رتبه اول منطقه را دارد.
وی کشورهای آذربایجان، افغانستان و برخی کشورهای حوزه آسیای میانه را از مقاصد اصلی صادرات محصولات چاپی ایران عنوان و اظهار امیدواری کرد: باید سعی کنیم تا در نحوه بازاریابی در این کشورها تجدیدنظر شود تا میزان صادرات را به این کشورها افزایش دهیم.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد خراسان شمالی هم در ادامه این همایش گفت:صنعت چاپ جزو پنج صنعت مهم جهان است و از طرفی زیر بنای فرهنگ را هم تشکیل می دهد.
حسین ثابت قدم وحید افزود: این صنعت در استان ما با مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری زیادی مواجه است که برای حل این مشکلات نیازمند یک عزم ملی هستیم.

www.irna.ir