مهر:  رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: به منظور تقویت جایگاه کالای ایرانی صادرات فله‌ای میوه و تره ‌بار بدون بسته بندی مناسب و استاندارد از تیرماه امسال ممنوع می شود.

 

ولی‌الله افخمی ‌راد در کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان قزوین در جمع صادرکنندگان اظهارداشت: در صادرات بدون برنامه نمی توانیم به نتایج خوبی برسیم و اگر هدف گذاری ما بدون نگاه کارشناسی و غیرعلمی باشد در رقابت دچار مشکلات عدیده می شویم. وی افزود: بازاریابی و صادرات علمی باید در اولویت برنامه های صادرکنندگان شاخص کشور باشد و داشتن واحد تخصصی در این زمینه و استفاده از نیروهای زبده و با مهارت ضروری است.

معاون وزیر صنعت تصریح کرد: از محل صندوق توسعه ملی مقرر شده تا ۱۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی به صادرکنندگان اختصاص یابد که این کمک می تواند انگیزه بیشتری در میان صادرکنندگان کشور ایجاد کند. معاون وزیر صنعت گفت: برای ایجاد انگیزه در میان صادرکنندگان کالا از محل اعتبارات پیش بینی شده بخشی ازسود بانکی را تامین کرده و نرخ سود را از ۱۶ درصد به ۱۲ درصد کاهش می دهیم.

افخمی ‌راد یادآورشد: دولت در سال گذشته با کمبودها و محدودیت‌هایی مواجه بود وکاهش درآمدهای نفتی چالش ها را بیشتر کرد ولی با عزم جدی در مسیر حمایت از صنعت گام بداشته و اولویت خود را حمایت جدی از کارآفرینان قرار داده است. وی بیان کرد: در راستای تسهیل در حمل و نقل میوه و تره ‌بار به دیگر کشورها و حفظ جایگاه کالای ایرانی لازم است صادرات این اقلام به صورت بسته‌ بندی و شرایط استاندارد انجام شود تا بتوان از خسارت در این بخش جلوگیری کرد.

معاون وزیر صنعت گفت: در بخش صادرات کالا هیچ‌گونه محدودیتی نداریم و دولت برای افزایش کالاهای صادراتی محدودیتی قایل نشده است وتنها محدودیت هایی برای خودروهای بالای دو هزار و۳۰۰ سی‌سی تعیین شده که در این زمینه قاچاق کالا نیز مطرح است.

www.mehr.ir