زعفران افغانی با بسته بندی آمریکایی رقیب زعفران ایرانی

ایرنا: روزنامه «شهروند» از صادرات فله ای محصولات ایرانی گزارش داده و با عنوان «سود تجارت خارجی از رنج ایرانی» نوشته است: زعفران، پسته و خرمای ایران با بسته بندی خارجی پرفروش است. برخی تاجران ایران در آن سوی مرزها با روش های نادرست تجارت، آبروی کالای ایرانی را به خطر می اندازند و این موضوع آن قدر ادامه یافته که حالا موضوع صادرات فله و بی کیفیت کالاهای ایرانی انتقاد خیلی ها را به دنبال داشته است.

 صادرات فله ای محصولات ایرانی, زعفران, بسته بندی, پسته, خرمای ایران, بسته بندی خارجی پرفروش, کالای ایرانی, واردات کالای بسته بندی شده, کالای بسته بندی شده ایرانی, اتحادیه محصولات کشاورزی استان فارس, هادی حنایی, صادرات میوه, بسته های بی هویت و بی نام و نشان, کشمش صادراتی ایران, بسته بندی, صادرات خرمای ایران, بسته بندی بی کیفیت, پسته ایران, بسته بندی آمریکایی, صنعت بسته بندی, توسعه بسته بندی محصولات صادراتی, شرکت های بسته بندی خارجی در ایران

شهروند در ادامه این گزارش افزوده است: در آن سوی مرزها و برخی کشورهای خاص، می گویند ایرانی ها کالاهایشان را در گونی های کهنه و کارتن های پاره به مشتریان می فروشند. همین موضوع هم وجهه کالای ایرانی را در بازارهای بین المللی خراب کرده است. اما روی دیگر سکه حرف های تاجران ایرانی است. آنها می گویند صادرات فله هرگز ترجیح آنها نبوده است اما مشتریان خارجی به دنبال جذب ارزش افزوده کالاهای ایرانی برای خود هستند. آنها برای واردات کالای بسته بندی شده تعرفه های سنگین در نظر گرفته اند در عین این که هایپرمارکت های خارجی نیز به دلیل تحریم ها حاضر به خرید مستقیم کالای بسته بندی شده ایرانی ها نیستند. حالا تولیدکنندگان داخلی در کنار هفت خوان مشکلات تولید، از چالش هایشان در بازارهای جهانی می گویند. از چالش هایی که سود هنگفت فروش کالای ایرانی را به جیب بازرگانان خارجی می ریزد.

  بازرگانان ایرانی چه می کنند

کیسه های کهنه و چرک مرده پر از سیب که با طناب های رنگی محکم شده اند ساعت ها زیر نور آفتاب و در صفی طولانی قرار گرفته اند. ته بعضی از کیسه ها لکه های بزرگ به چشم می خورد. جابه جایی متعدد بارها، بخشی از محصول را از بین برده است. کامیون دارها می گویند تا رسیدن میوه به عراق حدود یک سوم از حجم بار فاسد می شود و به عنوان ضایعات به دامداری ها می رود. این جا مرز پرویزخان کرمانشاه است و بارهای بزرگ میوه در انتظار ترخیص از گمرک و ورود به دروازه های عراق به سر می برند.

«هادی حنایی» مدیرعامل اتحادیه محصولات کشاورزی استان فارس با انتقاد از شیوه نامناسب صادرات میوه به خبرگزاری کشاورزی ایران می گوید کافی است یک بار تا نزدیکی مرزها بروید و ببینید که انواع مرغوب میوه ایرانی با چه وضعیتی صادر می شود. کیسه های کهنه و دست دوم، کارتن های پاره و بسته های بی هویت و بی نام و نشان که آبروی تجارت ایرانی را برده است.

این در شرایطی است که «محمد اسماعیل نیا» نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس نیز به صادرات کشمش مرغوب کاشمر در جعبه های موز اشاره می کند و این موضوع را آبروریزی تجاری ایران لقب می دهد. اسماعیل نیا به مهر گفته است که کشمش صادراتی ایران نه تنها بسته بندی مناسب ندارد که حتی شسته و خشک نمی شود و با درصد بالای سولفور به اروپا و کشورهای خارجی صادر می شود که این موضوع اعتبار محصول ایرانی را زیر سوال برده است.

  صادرات خرمای ایران با برند امارات

روی دیگر تجارت فله ای ایران، کشورهای خریدار هستند. حالا زعفران فله ما به اسپانیا می رود و در آن جا با بسته بندی های شکیل و زیبا با ٨ تا ١٠ برابر سود به سایر کشورها صادر می شود. خرمای مرغوب ایرانی به امارات می رود و با برند عربی دوباره به کشورهای دیگر فروخته می شود و سیب باغستان های دماوند دستچین شده و به صورت عددی در بازارهای ترکیه به فروش می رسد.

براساس اعلام فائو (سازمان خواروبار و کشاورزی) مساحت زیر کشت خرما در جهان حدود ٩٥٠ هزار هکتار است که ٢٥٠ هزار هکتار آن در ایران واقع شده است. همین گزارش، ایران را با تولید حدود یک میلیون تن محصول، بزرگترین تولید کننده خرما در جهان معرفی می کند. این در شرایطی است که نرخ هر کیلوگرم خرمای مرغوب اما فله ایران در بازار جهانی کمتر از یک دلار است و هر کیلوگرم خرمای عربستان، مصر و الجزایر با بسته بندی تا ٥ دلار نیز خرید و فروش می شود. همین موضوع باعث شده است که امارات یکی از بزرگترین مشتریان خرمای ایران باشد. «احمد میرهاشمی» عضو هیأت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان خشکبار خوزستان به ایسنا گفته است خرمای صادراتی ایران به صورت فله به دوبی و ترکیه فروخته شده و این کشورها با بسته بندی خرمای ایران، آن را با برند خود به سایر کشورها نظیر فرانسه و انگلستان عرضه می کنند.

  واگذاری بازار پسته به دلیل ضعف بسته بندی

ماجرای غم انگیز این جاست که داستان بسته بندی بی کیفیت برای امپراتور صادرات غیرنفتی ایران نیز تکرار می شود. پسته ایران که تا دو سال گذشته پرچمدار صادرات غیرنفتی ایران به شمار می آمد و در تمام کشورهای دنیا شناخته شده بود، حالا توسط رقیب نوظهوری مثل آمریکا پس زده شده است و گفته می شود که چین نیز درحال آماده سازی خود برای ورود گسترده به این بازار است. آمریکا که با شم تجاری نهال پسته ایران را به اقلیم خود برده و پرورش داده است در سال ٢٠٠٨ برای اولین بار به عنوان یکی از تولیدکنندگان بزرگ پسته در جهان معرفی شد. ایالات متحده آمریکا از حدود دو سال پیش توانست با تولید پسته ارزان تر و به کمک غول تبلیغات و بسته بندی خود، رقیب یکه تاز بازار پسته را کنار زده و به رتبه نخست صادرات پسته جهان برسد. حالا پسته ارگانیک و مرغوب ایرانی در گونی های بزرگ و بسته بندی غیراستاندارد از مرزها خارج شده و به دلیل نداشتن پوشش و بسته بندی مناسب به قارچ سمی آفلاتوکسین آلوده می شود. همین موضوع بارها محموله های تجاری پسته را به کشور بازگردانده است. این در شرایطی است که بسته بندی استاندارد و وکیوم چند لایه می تواند پسته را تا ٢ سال به صورت کاملا سالم و باکیفیت نگهداری کند. «محمد عبداللهی» رئیس موسسه تحقیقات پسته با تأیید این موضوع به سایت خبری صنعت غذا و کشاورزی می گوید خریداران پسته فله ایران، با بسته بندی و صدور مجدد آن حداقل ٢ برابر قیمت فروش تاجران ایرانی سود به جیب می زنند.

  رقیب تازه ایران، زعفران افغانی با بسته بندی آمریکایی

زعفران، دیگر قربانی بزرگ فقر بسته بندی صادراتی است. ایران با صادرات ٧٥ درصد از تولید سالانه خود به ٥ قاره جهان بزرگترین صادر کننده زعفران در جهان به شمار می آید. این در شرایطی است که بنا به اعلام صندوق توسعه صادرات زعفران ایران، حدود ٧٠ درصد از زعفران کشور به صورت فله صادر می شود که در این میان بزرگترین مشتریان زعفران ایران یعنی اسپانیا و امارات، پس از بسته بندی محصول ایرانی آن را با نام و برند خود به سایر کشورهای جهان عرضه می کنند. این در شرایطی است که حالا زعفران ایران رقیب تازه دیگری نیز پیدا کرده است. این رقیب کسی نیست جز افغانستان، که حالا با توسعه کشت زعفران خود و حمایت شرکت های آمریکایی به عنوان یکی از تهدیدهای جدی تجارت ایران مطرح شده است. «فرهاد سحرخیز» عضو هیأت مدیره صندوق توسعه صادرات زعفران، از شکل گیری شرکت های بسته بندی آمریکایی در افغانستان خبر می دهد و به اقتصادنیوز می گوید این کشور با توسعه کشت زعفران و سپس بسته بندی استاندارد توسط شرکت های آمریکایی یکی از رقبای بزرگ ایران در بازار بین المللی خواهد بود.

  تجارت خارجی در دست غیرمتخصصان

موضوع فروش فله، تنها به همین چند قلم کالای عمده صادراتی محدود نمی شود و طیف گسترده ای از کالاهای ایرانی را در برمی گیرد. «مبینا محمدی» مدیرفروش و کارشناس تبلیغات یک شرکت تجاری دراین باره به «شهروند» می گوید: یک علت مهم صادرات فله محصولات ایرانی، تخصصی نبودن تجارت خارجی ایران است. بسیاری از تجار ایرانی با الفبای رقابت در بازارهای بین المللی آشنا نیستند و نهاد خاصی ساماندهی جدی این موضوع را برعهده نگرفته است. این مسأله درحالی رخ می دهد که بسیاری از تاجران ایرانی حتی زمینه تخصصی برای فعالیت تجاری خود ندارند و دیده می شود که فردی یک سال میوه و خشکبار صادر می کند و سال دیگر به تجارت قیر و سنگ می پردازد. همین دیدگاه غیرتخصصی به تجارت خارجی، سبب می شود اعتبار کالای ایرانی در بازار جهانی مخدوش شود و سایر تجار نتوانند به راحتی اعتماد طرفین خارجی خود را به دست آورند.

او همچنین ادامه می دهد: بسته بندی حدود ١٠ تا ١٥ درصد از هزینه تمام شده کالا را در برمی گیرد اما قادر است تا چند برابر این رقم ارزش افزوده ایجاد کند. جالب است که نتایج یک پژوهش در آمریکا نشان می دهد که ٧٠ درصد مشتریان برای خرید یک کالا، در فروشگاه تصمیم گیری می کنند. این پژوهش به نقش بسته بندی و اطلاعات درج شده روی پوشش کالاها تأکید می کند و می گوید بسته بندی های استاندارد و جذاب می تواند تأثیر یک تیزر تلویزیونی ٥ ثانیه ای را برای مشتریان ایجاد کند.

محمدی به چالش های صنعت بسته بندی در کشور نیز اشاره می کند و می گوید: در کشور ما عمده واحدهای بسته بندی به کارگاه های کوچک و کارگران آموزش ندیده خلاصه می شوند و اهمیت این موضوع در تجارت نادیده گرفته شده است. علاوه بر این بسیاری از فناوری ها و ماشین آلات چاپ و بسته بندی در کشور ما وجود ندارد که نیازمند سرمایه گذاری کلان در این حوزه است.

  صادرات فله ترجیح تاجران نیست، مجبوریم!

موضوع صادرات فله کالاهای ایرانی به ضعف صنعت بسته بندی منحصر نمی شود. عده ای از تاجران ایرانی به روی دیگر این سکه اشاره می کنند. چالشی که خود را در زمان وضع برخی قوانین منع صدور فله به رخ کشیده است. دولت در تیرماه امسال دوباره صادرات زعفران فله را آزاد کرد. براساس قوانین لغو شده، صادرکنندگان موظف بودند برای بسته های بیشتر از ٣٠ گرم عوارض صادراتی پرداخت کنند. این قوانین از سوی «محسن احتشام» نایب رئیس شورای ملی زعفران غیرکارشناسی توصیف شده است. او دراین باره به «اقتصادنیوز» گفته است قوانین منع صدور فله زعفران، نه تنها باعث افزایش کیفیت بازار صادراتی این محصول نشد که وضع سیاست های کارشناسی نشده و عوارض صدور فله باعث شد که بازار کشورهای صنعتی از دست صادرکنندگان زعفران خارج شود.

  تحریم و بهانه های خارجی ها

«بهرام گماری» تاجر زعفران نیز با تأکید بر این که صادرات فله ترجیح تجار ایرانی نیست، به «شهروند» می گوید: یکی از علل مهم صادرات فله این است که کشورهای وارد کننده با وضع تعرفه های بالا برای واردات محصول بسته بندی شده، تلاش می کنند ارزش افزوده کالای بسته بندی شده را از آن خود کنند. این در شرایطی است که آنها این تعرفه ها را برای واردات کالای فله اعمال نمی کنند یا ارقام بسیار پایین تری در نظر می گیرند. همین موضوع باعث می شود تجار خارجی برای خرید محصول فله اشتیاق بیشتری نشان دهند.

او ادامه می دهد: علت مهم دیگر موضوع تحریم و موانع نقل و انتقال پول است. تجار ایرانی به دلیل تحریم ها نمی توانند با هایپر مارکت ها و فروشگاه های بزرگ جهان به صورت مستقیم مبادله داشته باشند. این در شرایطی است که سایر کشورها با سهولت بیشتری محصولات بسته بندی خود را به هایپرمارکت های جهان می فروشند اما ایرانی ها ناچارند با تاجران عمده وارد معامله شوند و تاجران عمده به خاطر برخورداری از سود بیشتر تنها به خرید فله کالای ایرانی رضایت می دهند.

  اعتبار بیشتر کالای ایرانی با بسته بندی عربی

گماری به سایر موانع توسعه بسته بندی محصولات صادراتی اشاره و تأکید می کند: یک موضوع مهم دیگر در بحث صادرات این است که مشتریان خارجی به محصول بسته بندی شده ایران اعتماد ندارند. آنها تصور می کنند کالای بسته بندی شده ایرانی خلوص و کیفیت لازم را ندارد یا میزان تقلب در آن زیاد است. همین موضوع باعث می شود که در بازار جهانی به زعفران ایرانی که توسط امارات بسته بندی شده است اعتماد بیشتری وجود داشته باشد.

این تاجر درباره راهکارهای پیشنهادی خود برای حل این معضلات نیز می گوید: بخش مهمی از این مشکل با سیاست گذاری های کلان در حوزه روابط و تجارت خارجی حل می شود و از عهده تاجران خرد خارج است اما بخش قابل توجهی نیز به مسأله تبلیغات کالای ایرانی برمی گردد که دولت باید در این زمینه گام های اساسی بردارد. متاسفانه کالای ایرانی در نمایشگاه های خارجی حضور پررنگی ندارد و همین مسأله باعث می شود که کیفیت محصول ایرانی برای مشتریان خارجی ناشناخته بماند. این در شرایطی است که اگر کالای مرغوب ایرانی در نمایشگاه های خارجی دیده شود بسیاری از مشتریان به راحتی کالای ایرانی را با بسته بندی کشور مبدا یعنی ایران خریداری می کنند. گماری در پایان تأکید می کند: درحالی که بسیاری از کشورهای جهان ازجمله ترکیه و امارات برای حضور تولیدکنندگان خود در نمایشگاه های خارجی به آنها یارانه ویژه اختصاص می دهند متاسفانه در کشور ما تجار با هزار و یک مانع و سنگ اندازی و بروکراسی اداری درگیرند و همین مسأله گاهی باعث می شود تولیدکنندگان و تجار ایرانی فرصت حضور در نمایشگاه های خارجی را از دست بدهند.

یکی دیگر از راهکارهای کارشناسان برای حل مشکل صادرات فله کالای ایرانی، ایجاد شرکت های بسته بندی خارجی در ایران است. این کارشناسان می گویند چنانچه کشورهای خارجی را به احداث واحد بسته بندی در ایران ترغیب کنیم علاوه بر آن که می توان با سهولت بیشتری برای محصولات ایرانی مشتری جذب کنیم، قادر خواهیم بود از خروج بخش قابل توجهی از ارزش افزوده کالاهای ایرانی جلوگیری کنیم.

http://www.irna.ir/fa/News/81492698/