هنر بسته بندی: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه برای چندمین بار در کمتر از یک هفته به فروشگاه بزرگ اینترنتی آمازون حمله کرده است.

تهدید دوباره آمازون, سازمان خدمات پستی آمریکا, یو اس پی اس, جف بیزوس, آمازون, فروشگاه های اینترنتی, بازار خرده فروشی,

او روز دوشنبه به قرارداد به گفته او “تقلبی” این شرکت با سازمان خدمات پستی آمریکا، “یو اس پی اس”، تاخت. “یو اس پی اس” سال‌هاست که ضرر می دهد اما با افزایش شدید حجم خریدهای اینترنتی در سال های اخیر این شرکت قراردادی با آمازون برای تحویل بسته های پستی امضا کرده است.

 ترامپ در توییتی این قرارداد را به باد حمله گرفت و گفت باعث ضرر و زیان شرکت پست شده است.  ترامپ همچنین گفت که به خاطر آمازون است که فروشگاه های زیادی در اطراف آمریکا درحال تعطیلی هستند. این سومین حمله او از روز پنجشنبه به آمازون است. او هفته پیش ادعا کرد که آمازون به دولت های ایالتی و محلی مالیات نمی دهد یا مالیات کمی می دهد. این درحالی است که آمازون براساس قوانین در ۴۵ ایالت آمریکا از خریداران مالیات فروش جمع آوری می کند.

او همچنین ادعا کرده است که روزنامه پرنفوذ واشنگتن پست به نفع آمازون لابی می کند چون مالک این روزنامه جف بیزوس، بنیانگذار آمازون، است. واشنگتن پست می گوید مستقل از آمازون عمل می کند. اما بعضی کارشناسان این حملات را دارای انگیزه سیاسی می دانند چون این روزنامه گزارش های زیادی در نقد عملکرد دولت ترامپ منتشر کرده است.

این موضوع مطرح شده است که ترامپ ممکن است برای مهار آمازون به قوانین ضدانحصاری توسل جوید و ارزش سهام آمازون در معاملات روز دوشنبه حدود ۵ درصد افت کرد. حامیان آمازون اشاره کرده اند که کمیسیون نظارت بر خدمات پستی که بر این صنعت نظارت دارد نتیجه گیری کرده است که یو اس پی اس از قرارداد خود با آمازون سود می برد و این سود به پرهیز از افزایش بهای تمبر کمک کرده است.

ناظران می گویند که چنین حملات بی امانی از سوی یک رئیس جمهور به یک شرکت خصوصی بی سابقه است. آقای ترامپ قبلا گفته است که یو اس پی اس باید بهای تحویل بسته ها برای آمازون را بالا ببرد. او استدلال کرده که شرکت پست آمریکا درحالی سالانه میلیاردها دلار ضرر می دهد که با قیمت ارزان مشغول جابجایی بسته های آمازون بوده.

در یک دهه اخیر فروشگاه های اینترنتی و در راس آنها آمازون سهم بزرگی از بازار خرده فروشی را ازان خود کرده اند که باعث افزایش شدید حجم جابجایی کالاها به صورت پستی شده و بخشی از ضررهای یو اس پی اس را جبران کرده است. با این حال این شرکت که درآمد سال پیش آن به ۷۰ میلیارد دلار نزدیک شد اعلام کرده که مجموعا ۲.۷ میلیارد دلار ضرر داده است.