ایسنا: دهمین جلسه کارگروه تخصصی به منظور تعیین ضوابط بسته‌بندی و هشدارهای بهداشتی برای محصولات دخانی با حضور سازمان‌های مختلف در مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت برگزار شد.

 

ضوابط بسته‌بندی محصولات دخانی, بسته‌بندی, دکتر خسرو صادق نیت, کنوانسیون کنترل دخانیات, الزامات بسته‌بندی, بسته بندی محصولات دخانی,

دکتر خسرو صادق نیت، رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در رابطه با تعیین ضوابط بسته‌بندی و هشدارهای بهداشتی محصولات دخانی مطابق بند ج ماده ۲ قانون کنترل دخانیات و مصوبات ستاد کشوری دخانیات گفت: تجربیات کشورهای موفق دنیا با اجرای ماده ۱۱ کنوانسیون کنترل دخانیات و راهنماهای مربوطه، حاکی از موثر بودن سیاست بسته‌بندی ساده محصولات دخانی در کاهش جذابیت این محصولات به خصوص برای جوانان و نوجوانان، جلوگیری از شروع مصرف دخانیات و تشویق و تحریک مصرف‌کنندگان مواد دخانی به ترک مصرف بوده است. صادق نیت افزود: اهمیت موضوع مذکور موجب شد که سازمان جهانی بهداشت شعار روز جهانی بدون دخانیات را با همین عنوان بسته‌بندی ساده محصولات دخانی اعلام کند.

وی، هدف از تشکیل این کارگروه را بازنگری دستورالعمل مربوطه با الزامات بسته‌بندی ساده و تعیین تصاویر جدید هشداردهنده و پیام‌های مربوطه برای درج روی بسته بندی محصولات دخانی دانست و گفت: تاکنون پنج تصویر روی بسته‌های محصولات دخانی در کشور مورد استفاده قرار گرفته است که تنها یک تصویر آن روی بسته‌های تنباکوی مورد استفاده در قلیان درج شده است.

صادق نیت گفت: برای تغییر این تصاویر از نتایج تحقیقات انجام شده روی تصاویر مورد استفاده در سایر کشورها نیز استفاده خواهد شد. بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، این جلسه با حضور مدیر کل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دبیر فراکسیون کنترل دخانیات مجلس شورای اسلامی، رئیس شورای سیاستگذاری سلامت سازمان صدا و سیما، نماینده مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور، رئیس انجمن زندگی بدون دخانیات، دبیر جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات، نماینده دفتر آموزش و ارتقای سلامت، در مرکز سلامت محیط و کار برگزار شد.

www.isna.ir