هنر بسته بندی: نخستین همایش بین المللی بسته بندی ایران در تاریخ ۲۴ و ۲۵ آذر امسال، همزمان با برگزاری بیست و چهارمین نمایشگاه چاپ و بسته بندی تهران ، برگزار شد. انجمن علوم و فناوری بسته بندی ایران به عنوان متولی و برگزارکننده این همایش، متن بیانیه‌ای را منتشر کرده است.

همایش بین المللی بسته بندی ایران, بیست و چهارمین نمایشگاه چاپ و بسته بندی تهران,

    بسم الله الرحمن الرحیم        

                                             
با استعانت از خداوند متعال و به همت دست اندرکاران بخش های مختلف صنعت بسته بندی، نخستین همایش بین المللی بسته بندی ایران با همکاری چندین مرکز علمی و صنعتی به عنوان یک حرکت ارزشمند در روزهای 24 و 25 آذر ماه 1397 در محل نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار گردید.

همایش یاد شده فرصت گرانبهایی در بهرهگیری از نقطه نظرات صاحبان اندیشه در حوزه بسته بندی بود که بدون شک موضوعات مطرح شده به نقش و جایگاه صنعت بسته بندی در توسعه کشور اشاره می نماید.
بدین منظور پس از نشست های متعدّد و برگزاری همایش، مواردی را که مورد اتفاق صاحب نظران این حوزه بود، به صورت بندهایی تقدیم می گردد:

1- با عنایت به تأکید مقام معظم رهبری در حمایت از کالای ایرانی، لازم است دست اندرکاران و مسئولان محترم کشور با هماهنگی بخش های مختلف علمی و صنعتی کشور جهت نیل به این هدف، به نقش استراتژیک صنعت بسته بندی توجّه بیشتری معطوف دارند.

2- از دولت محترم انتظار می رود جهت دستیابی به جایگاه واقعی صنعت بسته بندی کشور خصوصاً در بخش صادرات، تلاش مضاعفی را در وزارتخانه های مرتبط به مرحله اجرا گذارد.

3- انتظار میرود وزارت خانه های صنعت، معدن و تجارت که متولیان اصلی امور تجاری و بازرگانی کالاها هستند، با حمایت از  تولیدکنندگان داخلی، چه به لحاظ تأمین مواد اولیه و یا تجهیز مناسب ماشین آلات، خصوصاً در شرایط کنونی و تحریم کالا، گام های  مؤثری در بهبود ارزش افزوده کالاها برداشته تا در نهایت رضایت مشتری و تولیدکنندگان حاصل گردد.

4- برای معرفی بهتر کالاهای داخلی، معمولاً توجّه فروشندگان به وضعیت قابل قبول بسته بندی معطوف می باشد، بنابراین نقش تبلیغاتی  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که متولی امور فرهنگی کشور است، از اهمیت بالایی برخوردار بوده و امید است گام های مؤثری از طرف مسئولان محترم این وزارتخانه صورت گیرد.

5- در راستای فرهنگسازی عمومی و آشنایی بیشتر پژوهشگران با فعالیت های انجمن بسته بندی ایران، شایسته است که رسانه ملّی (صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران) برنامه های مستمر و مدونی را در این خصوص به مرحله اجرا در آورد.

6- با توجّه به رسالت مهم مراکز دانشگاهی در تدوین برنامه های مناسب آموزشی، انتظار می رود زیر ساختهای لازم در تربیت متخصصین و ایجاد رشته های دانشگاهی مرتبط با صنعت بسته بندی و تقویت تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته مورد توجّه جدّی مس,ولین محترم  آموزش عالی کشور قرار گیرد.

7- با توجّه به نقش ارزشمند و محوری بسته بندی در دنیای امروز به لحاظ اقتصادی، بهداشتی، ماندگاری کیفی کالا و غیره شایسته است سازمانها و وزارتخانه های ذینفع در انجام امور اداری مربوط به صدور مجوز و قراردادها به موضوع بسته بندی توجّه بیشتری مبذول دارند.

8- شایسته است با مشارکت سازمان محیط زیست و نهادهای وابسته، با تدوین دستورالعمل و استانداردهای مدون، گامه ای مؤثری در کاهش ضایعات، کاهش مصرف انرژی، جلوگیری از هدر رفت انرژی و غیره برداشته شود.

9- با توجّه به حرکت رو به رشد انجمن بسته بندی ایران، انتظار می رود حمایت های معنوی و مادی نهادهای دولتی و بخش خصوصی از انجمن، که در نهایت منجر به توسعه اقتصادی کشور است، با جدّیّت بیشتری دنبال شود.

10- استمرار برگزاری این همایش در سالهای آینده، مورد انتظار انجمن بسته بندی ایران و کلیه شرکت کنندگان در همایش است.