ایرنا: بزرگترین شهرک گلخانه‌ای با زنجیره ارزش، با هدف رشد، توسعه و رونق بخش‌های مختلف صنعت خشکبار کشور بین محدوده استان مرکزی و تهران احداث می‌شود. این پروژه جامع‌ترین و مدرن‌ترین طرح متمرکز عرضه و فرآوری پسته و خشکبار ایران است که در نوع خود بزرگترین پروژه منطقه غرب آسیا محسوب می‌شود و اجرای آن می‌تواند نقطه عطفی در راستای تحقق اهداف ارزشمند چشم‌انداز اقتصادی کشور باشد که پس از سال‌ها مطالعه و تحقیقات و بهره‌مندی از مشاوران متخصص به‌دست آمده است.

این شهرک مدرن و دانش‌بنیان با مساحت ۲میلیون و ۸۵۰هزار مترمربع و با مجوز رسمی از شرکت شهرک‌های کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی در محدوده استان مرکزی، شهرستان زرندیه واقع در ۷۵ کیلومتری تهران با رویکرد تولیدی، صادراتی احداث می‌شود که با راه‌اندازی آن، فرصت اشتغال بیش از ۲۵هزار نفر به‌صورت مستقیم فراهم خواهد شد.

واحد‌های چاپ و بسته‌بندی خشکبار، واحد‌های پوستگیری، بو دادن و پاستوریزه کردن خشکبار، واحد‌های درجه‌بندی، خلال و پودر کردن خشکبار، میوه و سبزیجات خشک، زرشک و عناب، زعفران، چای و قهوه، انواع حبوبات، انواع ادویه‌جات و چاشنی، غلات، برنج، ذرت و گندم، پوره و کنسانتره میوه، شرکت‌های دانش‌بنیان، نهاد‌های کشاورزی (کود، بذر، سم)، صنایع تبدیلی و جنبی، سردخانه و انبار، شرکت‌های بازرگانی، انجمن‌ها و تشکل‌های وابسته مهم‌ترین بخش‌های این شهرک است.

ایجاد قطب پسته و خشکبار ایران و تمرکز در فرآوری، تولید و عرضه آن در بازارهای جهانی، ایجاد ارزش‌افزوده برای دیگر پروژه‌های منطقه، ایجاد اشتغال در استان و استان‌های همجوار پروژه، برگزاری نمایشگاه‌ها، جشنواره‌ها و فستیوال‌های بین‌المللی در زمینه معرفی و عرضه محصولات ایرانی برای نخستین بار در شهرکی متمرکز، رونق بازار کشاورزی پسته‌کاران و فراهم کردن زمینه ارتباط و تعامل بین کشاورزان و بازرگانان از دیگر اهداف راه‌اندازی این شهرک گلخانه‌ای است.

علاوه بر این، جمع‌آوری محصولات میوه و خشکبار و گیاهان معطر و دارویی، زعفران و ادویه‌جات از دشت مغان و ارس و شهرهای آذربایجان تا خراسان و یزد و کرمان، گیلان، مازندران، بم، شیراز و خوزستان و تمرکز عرضه، تولید و رقابت در یک محدوده مشخص، حضور صنعتگران، بازرگانان و دیگر صنایع وابسته در یک محل، کوتاه شدن دست واسطه‌ها و دلالان و عرضه کالای مستقیم ازجمله مزایای این پروژه ملی است.

کشور ما با وجود این‌که در منطقه نیمه‌خشک و خشک قرار دارد اما با دارا بودن منابع و ذخایر طبیعی و انسانی می‌تواند به قطب تولید و صادرات پسته و خشکبار و انواع فرآورده‌های میوه‌ای در منطقه باشد.